Potrzebny niższy wzrost

 (piątek, 20-10, 8:50)


 Jerome Powell (Fed) Inflacja jest wciąż zbyt wysoka i niższy wzrost gospodarczy jest prawdopodobnie potrzebny aby ją obniżyć.
 We wrześniu Japonia zanotowała zaskakującą nadwyżkę w handlu zagranicznym.
 Pan-europejski indeks giełdowy Stoxx 600 spadł (o 1,16%) do najniższego poziomu od 15 marca br.
 Wall Street: Dzięki lepszemu od prognoz kwartalnemu wynikowi Netflixa cena jego akcji skoczyła o 16%, co jest najlepszym wynikiem od stycznia 2021.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, polski Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC, a także wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed w Filadelfii Patricka Harkera.

Za nami
● [USA, Fed]   W czwartek w centrum uwagi rynków finansowych był prezes Banku Rezerwy Federalnej. Jego wystąpienie w Economic Club of New York, podobnie jak amerykańskie dane opublikowane przed nim, nie dały jednoznacznej wskazówki ws. dalszego kursu polityki monetarnej Fed. Indeks Fed z Filadelfii i indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board zasygnalizowały koniunkturę gorszą od prognoz ekonomistów (wyniki w naszym Kalendarzu Eko), natomiast liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zgłoszonych w zeszłym tygodniu okazała się niższa od oczekiwań rynkowych (198 tys. vs. prognoza 212 tys.). Rynek amerykańskich obligacji zinterpretował tę dobrą sytuację na rynku pracy jako czynnik uporczywie wysokiej inflacji i sygnał do podwyższenia rentowności, przez co dochodowość 10-latków otarła się o granicę 5% (max. 4,996%). Z kolei prezes Fed Jerome Powell, choć zauważył spadek dynamiki cen, to jednak uznał, że inflacja jest wciąż zbyt wysoka i niższy wzrost gospodarczy jest prawdopodobnie potrzebny aby ją obniżyć.   ● [Obligacje, dolar, akcje]   Niejednoznaczne sygnały płynące z amerykańskiej gospodarki i z Rezerwy Federalnej doprowadziły do realizacji zysków na rynkach obligacji i USD (np. EUR/USD max.: 1,0617). Natomiast potrzeba obniżenia wzrostu gospodarczego sugerowana przez Powella podcięła skrzydła inwestorom z Wall Street (DJI: -0,75 %; S&P500: -0,85 %; NASDAQ: -0,96 %).   ● [PLN]   Tymczasem niezłe wyniki krajowej produkcji przemysłowej poprawiły morale złotego, który dzięki temu dotrzymał kroku wspólnej walucie (EUR/PLN min.: 4,4371, max.: 4,4655), jednocześnie wyprzedzając dolara (USD/PLN min.: 4,1951).

Przed nami
   
● [Kalendarz Eko]   Dziś na agendzie ekonomicznej sprzedaż detaliczna w Polsce (o g. 10:00) oraz w Wielkiej Brytanii, polski Wskaźnik Dobrobytu wg BIEC (o g. 9:00), a także wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed w Filadelfii Patricka Harkera(o g. 19:00).   ● [Scenariusze]   Poza najnowszymi danymi rynki finansowe muszą jeszcze przetrawić wczorajsze wystąpienie Jerome Powella. Ewentualne odbicie polskiej sprzedaży detalicznej w połączeniu z antydolarową interpretacją słów prezesa Banku Rezerwy Federalnej może przynieść efekt w postaci umocnienia złotego (punkt oporu EUR/USD: 1,0650; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). W przypadku spowolnienia krajowego detalu lub odwrotu od ryzykownych aktywów w stronę dolara polska waluta znajdzie się pod rynkową presją (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.