ECB wstrzymał cykl, a USA ruszyły rozwój

(piątek, 27-10, 8:50)


 Europejski Bank Centralny wstrzymał cykl podwyżek stóp procentowych.
W III kwartale gospodarka amerykańska wzrosła w najszybszym tempie od prawie dwóch lat.
USA: we wrześniu odnotowano największy od grudnia 2022 wzrost zamówień na dobra trwałego użytku.
Kalendarz Eko: inflacja PCE core w USA, wydatki i dochody Amerykanów oraz wystąpienie publiczne Barra z Fed.

Za nami
W czwartek inwestorzy byli sfokusowani na posiedzeniu ECB oraz na publikacji danych o PKB USA w III kw.   ● [ECB]   Po dziesięciu z rzędu podwyżkach stóp procentowych, wczoraj Europejski Bank Centralny postanowił utrzymać je bez zmian (tj. na poziomie 4,5%). W komunikacie padano, że „wcześniejsze podwyżki wprowadzone przez Radę Prezesów w dalszym ciągu mocno oddziałują na warunki finansowania. To coraz bardziej osłabia popyt i w rezultacie tłumi inflację". Na konferencji prezes ECB Christine Lagarde powiedziała, że „ostatnie dane wskazują, że […] gospodarka powinna pozostać słaba przez resztę tego roku". Chociaż przyznała, że obniżki stóp nie były dyskutowane i takie rozmowy są absolutnie przedwczesne, rynek terminowy zaczął wyceniać pierwsze cięcie już w kwietniu przyszłego roku. Taka perspektywa „zmartwiła” euro oraz „ucieszyła” waluty regionu CEE, w tym złotego (EUR/PLN min. 4,4458, USD/PLN min. 4,2111). Dodatkowym źródłem optymizmu naszego pieniądza stały się słowa desygnowanego przez opozycje na premiera RP Donalda Tuska, że w grudniu Unia Europejska może odblokować Polsce fundusze z KPO.   [USA]   Za to dolarowi sprzyjała wiadomość, że w III kw. amerykańska gospodarka rosła w najszybszym tempie od prawie dwóch lat (4,9% p.a vs prognoza 4,3%; poprzednio 1,2%). Dodatkowym makroekonomicznym atutem zielonej waluty stała się informacja o największym od grudnia 2022 wzroście zamówień na amerykańskie dobra trwałego użytku we wrześniu (4,7% vs prognoza 1,7%; poprzednio: -0,1%). Niewielką rysą na tym obrazie gospodarki Stanów Zjednoczonych była wyższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (210 tys. vs prognoza 209 tys.; poprzednio 200 tys.).

Przed nami
   ● [PCE]   Koniec tygodnia przyniesie ważną informację o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest miernikiem zmiany cen konsumpcyjnych, mającym istotny wpływ na monetarne decyzje Rezerwy Federalnej. Prognozowany spadek tego wskaźnika (z 3,9% r/r w VIII do 3,7% we IX) mógłby zwiększyć przekonanie inwestorów, że Bank Rezerwy Federalnej zakończył już cykl podwyżek stóp, co miałoby negatywny wpływ na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz pozytywny na jego konkurentów z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Z kolei wzrost amerykańskiej inflacji mógłby ożywić spekulacje ws. kolejnej podwyżki, co byłoby wodą na młyn zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500) i wiatrem w oczy jego rywali, wliczając złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000).   ● [Inne]   Dodatkowych wskazówek ws. najbliższych decyzji Fed może dostarczyć członek zarządu Banku Michael S. Barr, którego publiczne wystąpienie rozpocznie się o godzinie 15:00. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów oraz nt. nastrojów amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan finalny za październik), których też nie można przeoczyć.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.