Święto demokracji

 (poniedziałek, 16-10, 8:50)


Polska: wg danych „late poll” w wyborach do Sejmu PiS uzyskał 36,6% głosów, Koalicja Obywatelska 31,0% głosów, Trzecia Droga 13,5% głosów, Nowa Lewica 8,6% głosów i Konfederacja 6,4% głosów, co w przypadku potwierdzenia przez PKW dałoby zwycięstwo partiom tzw. opozycji demokratycznej i większość mandatów w 460-osobowej izbie.
Chiny: we wrześniu dynamika spadku importu i eksportu zmalała drugi miesiąc z rzędu.
Ceny ropy wzrosły o blisko 6%, tj. najbardziej od 3-go kwietnia.
Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje przeciw Rosji dotyczące eksportu drogą morską obejmując nimi dwóch armatorów z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Uniwersytet Michigan: nastroje amerykańskich konsumentów pogorszyły się, a ich oczekiwania inflacyjne wzrosły.
Patrick Harker (Fed): Bank może utrzymać stopy procentowe tam gdzie są teraz.
Kalendarz Eko: inflacja bazowa w Polsce i indeks NY Empire State z USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed w Filadelfii Patricka Harkera.

Za nami
W ubiegły piątek polscy inwestorzy żyli wyborami Parlamentarnymi, które odbyły się w niedzielę. Zanim doszło do głosowania w Polsce, światowe rynki finansowe były zaaferowane wydarzeniami wokół polityki monetarnej i geopolityki.   ● [Chiny]   Za wielkim murem zaniepokojenie na giełdach (SHC: -0,64%; HSI: -2,33%) wzbudziły niskie wyniki inflacji, które wpisały się w tamtejsze obawy przed deflacją. Na pocieszenie chińskich inwestorów okazało się, że we wrześniu dynamika spadku chińskiego importu i eksportu zmalała drugi miesiąc z rzędu.   [Ropa]  Dynamiczna sytuacja panowała na rynku naftowym, gdzie główną rolę odgrywała geopolityka. Dużym echem odbiła się tam informacja o zaostrzeniu przez Stany Zjednoczone sankcji przeciw Rosji dotyczących eksportu drogą morską obejmując nimi dwóch armatorów z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy naruszyli limit cenowy (60 USD/baryłka) wprowadzony przez USA i ich sojuszników. To wydarzenie w połączeniu ze wzrostem obaw przed negatywnymi konsekwencjami eskalującej wojny Izrael-Hamas doprowadziło do eksplozji cen ropy (Brent: +5,69%; Crude: +5,77%).   [USA]   Kolejne ziarno niepokoju ws. amerykańskiej polityki pieniężnej zasiały opublikowane w piątek najnowsze wyniki ankiety Uniwersytetu Michigan, które pokazały pogorszenie nastrojów konsumpcyjnych Amerykanów oraz wzrost ich oczekiwań inflacyjnych. To sprawiło, że mimo spadających rentowności obligacji USA na dwóch posiedzeniach FOMC, które odbędą się jeszcze w tym roku potencjalna podwyżka stóp funduszy federalnych będzie wciąż leżała na stole. W związku z tym mimo wyższych od prognoz wyników kwartalnych tuzów z Wall Street amerykańskie indeksy giełdowe stanęły w miejscu (DJI: +0,12%; S&P500: -0,50 %). Wciąż niewielkie szanse zmiany poziomu stóp Fed spowodowały odpływ bardziej niecierpliwych inwestorów, którzy postanowili zrealizować swoje dolarowe zyski (EUR/USD max. 1,0558).   ● [Polska]   W naszym kraju wydarzenia światowe zeszły w cień z powodu wyborów parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę. Wg danych „late poll” w wyborach do Sejmu PiS uzyskał 36,6% głosów (198 mandatów), Koalicja Obywatelska 31,0% głosów (161 mandatów), Trzecia Droga 13,5% głosów (57 mandatów), Nowa Lewica 8,6% głosów (30 mandatów) i Konfederacja 6,4% głosów (14 mandatów), co dałoby zwycięstwo partiom tzw. opozycji demokratycznej (248 mandatów w 460-osobowej izbie). Rynek PLN dobrze przyjął estymowany werdykt wyborców i spodziewany powrót rządów prawa i racjonalnej gospodarki budżetowej, dzięki czemu złoty zyskał na wartości (EUR/PLN min. 4,4521, USD/PLN min. 4,2322).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś na agendzie ekonomicznej inflacja bazowa w Polsce i indeks NY Empire State z USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed w Filadelfii Patricka Harkera. Natomiast w Polsce będziemy pasjonować się napływającymi oficjalnymi wynikami wyborów parlamentarnych.   [Scenariusze]  Złoty doceni potwierdzenie wstępnych danych „late poll” (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,2300), natomiast zmiany, które zagrożą utworzeniu demokratycznego rządu, mogłyby wywołać trzęsienie ziemi na rynku PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3500). Na rynku bazowym ton będą nadawały informacje z USA. Ewentualne oznaki dobrej koniunktury w stanie Nowy Jork będą grać na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480), natomiast głos Harkera z Fed za utrzymaniem monetarnego status quo odniosą odwrotny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,0600).   [Eko-tydzień]   W kolejnych dniach poznamy szereg interesujących danych. W wtorek dane z UK nt. stopy bezrobocia, z Niemiec indeks instytutu ZEW, a z USA dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. W środę dane z Chin nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej oraz PKB, ze Zjednoczonego Królestwa dot. inflacji bazowej CPI, ze strefy euro o inflacji i inflacji bazowej HICP oraz z USA ws. pozwoleń i rozpoczętych budów domów, Beżowej Księgi Fed. W czwartek dane z Polski dot. produkcji przemysłowej, zatrudnienia i wynagrodzeń, z USA nt. indeksu Fed z Filadelfii, indeksu wskaźników wyprzedzających - Conference Board i wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Natomiast w piątek informacje z Wielkiej Brytanii i Polski o sprzedaży detalicznejWięcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.