Wyborcza euforia

 (wtorek, 17-10, 8:50)


Polska: wg danych z 100% okręgów w wyborach do Sejmu PiS uzyskał 35,39% głosów, Koalicja Obywatelska 30,68% głosów, Trzecia Droga 14,41% głosów, Nowa Lewica 8,61% głosów i Konfederacja 7,16% głosów, co daje zwycięstwo opozycji demokratycznej i zdecydowaną większość mandatów w 460-osobowej izbie.
GPW: indeks cen akcji WIG20 zanotował ponad 6% wzrost.
Chiny: PBoC pozostawił swoje stopy procentowe bez zmian (roczną na poziomie 2,5%).
Sekretarz stanu Antony Blinken obiecał prezydentowi Isaacowi Herzogowi wsparcie USA dla Izraela w wojnie przeciw Hamasowi.
1,1 mln Palestyńczyków otrzymało polecenie opuszczenia północnej części Strefy Gazy i przemieszczenia się na południe.
Stany Zjednoczone i Wenezuela są gotowe do podpisania umowy ws. złagodzenia sankcji w zamian za przeprowadzenie demokratycznych wyborów prezydenckich w 2024 roku.
Austan Goolsbee (Fed): Spadek inflacji to trend, a nie jednorazowe wydarzenie.
Kalendarz Eko: indeks instytutu ZEW z Niemiec oraz wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.

Za nami
   ● [Wybory w Polsce]   W poniedziałek po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów parlamentarnych w Polsce, dających zwycięstwo dotychczasowej demokratycznej opozycji, na krajowych rynkach finansowych zapanowała euforia. Na wartości zyskał złoty (EUR/PLN min.: 4,4339, USD/PLN min.: 4,2028) dyskontujący m.in. napływ funduszy europejskich i inwestycji zagranicznych. Do góry wystrzeliły ceny akcji na warszawskiej giełdzie, a obroty przekroczyły poziom 3 mld złotych. Wyróżniły się WIG20 (+6%), WIG (+4,32%), mWIG40 (+2,72%). Na rynku polskiego długu rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 17,40 pb. do 5,646%,  sygnalizując wzrost wiarygodności kredytowej Polski.   ● [Japonia, Chiny]   W Kraju Kwitnącej Wiśni wzrosła niepewność związana ze zbliżającą się publikacją danych o inflacji (pt.) i posiedzeniem Banku Japonii (30/10), która objawiła się m.in. poniedziałkowym spadkiem japońskich indeksów giełdowych (Nikkei 225: -2,03%, Topix: -1,53%). Z kolei Ludowy Bank Chin, mimo wzrostu rynkowych obaw przed deflacją, pozostawił swoją roczną stopę procentową na niezmienionym poziomie (2,5%). Dodatkowym źródłem stresu dla inwestorów za Wielkim Murem (SHC: -0,46%; HSI: -0,97% ) była prognoza spadku dynamiki chińskiego wzrostu gospodarczego w III kwartale do 4,4% r/r z 6,3% r/r trzy miesiące wcześniej.   ● [Ropa]   Po ostatniej zwyżce wartości czarnego złota, będących reakcją inwestorów na eskalację konfliktu zbrojnego na linii Izrael-Hamas, ceny ropy spadły poniżej granicy 90 USD za baryłkę (Brent: -1,36% do 89,65 USD/bbl; Crude: -2,77% do 85,26 USD/bbl). Do korekty przyczyniła się wiadomość o przygotowaniach do podpisania przez Stany Zjednoczone i Wenezuelę na wyspie Barbados umowy ws. złagodzenia sankcji w zamian za przeprowadzenie demokratycznych wyborów prezydenckich w 2024 roku. Planowane porozumienie może spowodować wzrost eksportu wenezuelskiej ropy.   ● [USA]   Za oceanem obserwowaliśmy powrót optymizmu na Wall Street (DJIA: +0,93%, S&P 500: +1,06%, Nasdaq: +1,18%) i spadkową korektę wyceny dolara (EUR/USD max.: 1,0563). Ich przyczyną był dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek giełdowych oraz kolejne gołębie sygnały z Banku Rezerwy Federalnej. W poniedziałek prezes oddziału Fed w Chicago Austan Goolsbee zwrócił uwagę, że spadek inflacji w USA to trend, a nie jednorazowe wydarzenie. Wg narzędzia CME FedWatch rynek wycenia obecnie 33% szans na dodatkową podwyżkę stóp funduszy federalnych do końca roku. Niskie prawdopodobieństwo tego scenariusza potęguje wczorajszy wzrost rentowności obligacji skarbowych USA (10-letnie +8 pb. do max.: 4,7280).

Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś planowana jest publikacja indeksu instytutu ZEW z Niemiec oraz wyników sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA.   ● [Scenariusze]   Można się spodziewać, że złoty może dać się ponieść na fali euforii po dzisiejszym ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych przez Państwową Komisję Wyborczą (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,2000). Trzeba się jednak liczyć z realizacją zysków, jeśli na plan pierwszy wyjdą wyzwania związane z przejęciem władzy przez dotychczasową demokratyczną opozycję (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000). Na rynku EUR/USD obok geopolityki inwestorzy będą fokusować na bieżących sygnałach makroekonomicznych. Dobre wyniki indeksu ZEW z Niemiec przedłużą zwyżkę wartości euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0600), a lepsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych będą zachęcać do inwestycji w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0480). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.