Super-czwartek

 (czwartek, 26-10, 8:50)


 Australia: w III kwartale inflacja CPI nadspodziewane wzrosła.
USA: we wrześniu sprzedaż nowych domów była najwyższa od maja br.
Wall Street: Nasdaq ma za sobą najgorszą sesję od lutego br.
Niemcy: w październiku nastroje przedsiębiorców poprawiły się bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz wstępne dane nt. PKB USA w III kw. 

Za nami
   ● [MNB, RBA]   W środę rynki finansowe dyskontowały dalsze pogłębienie rozbieżności w polityce pieniężnej banków centralnych z CEE i G10. Za taką strategią przemawiała wtorkowa decyzja Narodowego Banku Węgier o zaskakująco dużej obniżce stóp MNB oraz wczorajsza wiadomość o nadspodziewanym wzroście inflacji CPI w Australii, która zwiększyła oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp RBA w listopadzie. Taki rozwój sytuacji szkodził forintowi i innym walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej (EUR/PLN max. 4,4898, USD/PLN max. 4,2519) oraz sprzyjał dolarowi australijskiemu, który wobec swojego starszego kuzyna z USA stał się najdroższy od prawie dwóch tygodni.   ● [USA]   Pozycji dolara broniła informacja o nadspodziewanym wzroście sprzedaży nowych domów w USA we wrześniu do najwyższego poziomu od maja br. (759 tys. vs prognoza 680 tys.; poprzednio 676 tys.). Amerykańskiej walucie pomagał też jej status bezpiecznej przystani po ogłoszeniu rozczarowujących wyników finansowych Alphabetu za III kw., które zwiększyły awersję do ryzyka na rynkach kapitałowych. W reakcji na raport spółki o najmniejszym od 11 kwartałów tempie wzrostu przychodów z segmentu chmurowego, akcje holdingu Google’a stopniały o 9,51%, a technologiczny Nasdaq zanotował wczoraj najgorszą sesję od lutego (-2,43%).   ● [DE]   Spadek kursu EUR/USD (min. 1,0539) limitowała wiadomość o nadspodziewanej poprawie nastrojów niemieckich przedsiębiorców w październiku (IFO: 86,9 pkt vs prognoza 85,9 pkt; poprzednio 85,8 pkt).

Przed nami
Dziś uczestnicy rynków finansowych czekają na dwa wydarzenia najwyższej rangi.   ● [ECB]   Pierwszym, (chronologicznie) będzie ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Protokół z wrześniowego posiedzenia ECB pokazał, że ostatnia podwyżka była postrzegana przez członków Rady jako margines bezpieczeństwa w razie wystąpienia dodatkowych szoków inflacyjnych, stąd szanse na kolejny ruch są znikome. Aczkolwiek jeżeli Bank zostawiłby otwartą furtkę do dalszego zacieśniania swojej polityki pieniężnej to euro mogłoby na tym zyskać (punkt oporu EUR/USD: 1,0600).   ● [PKB USA]   Drugim kluczowym zdarzeniem będzie publikacja wstępnych danych nt. wzrostu gospodarczego USA w III kwartale. Rynek spodziewa się wzrostu dynamiki PKB z 2,1% p.a do 4,2% (najszybsze tempo od prawie dwóch lat), co byłoby dobrą reklamą dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500).   ● [PLN]   Realizacja obu tych scenariuszy może mieć negatywny wpływ dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,3000), natomiast gołębie sygnały z ECB oraz gorsze dane ze Stanów będą mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500). Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnch w poprzednim tygodniu i zamówień na dobra trwałego użytku we wrześniu, a także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed Christophera Wallera.
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.