Orlen do NBP

  (poniedziałek, 2-10, 8:50) Polska: we wrześniu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od listopada 2021.
Euroland: w poprzednim miesiącu inflacja HICP była najniższa od października 2021.
USA: w sierpniu inflacja PCE spadła do najniższego poziomu od września 2021. 
W sobotę Senat Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę o tymczasowym (45-dniowym) finansowaniu rządu federalnego.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu krajów EU i USA oraz wystąpienia publiczne trzech polityków Fed.

Za nami
   ● [CPI PL]   Piątkowa publikacja wstępnych danych o inflacji CPI w Polsce zwiększyła szanse na kolejną obniżkę stóp procentowych NBP jeszcze w październiku. We wrześniu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych nadspodziewanie spadł do najniższego poziomu od listopada 2021 (8,2% r/r vs prognoza 8,5%; poprzednio 10,1%). Perspektywa obniżenia oprocentowania złotego zmniejszyła jego atrakcyjność.   ● [€Z]   Zwyżkujący z tego powodu kurs EUR/PLN dokonał zwrotu o 180 stopni po informacji o najniższej od października 2021 inflacji HICP w strefie euro (4,3% r/r vs prognoza 4,5%; poprzednio 5,2%), która zwiększyła przekonanie inwestorów, że ECB zakończył cykl podwyżek stóp (min. 4,6118).   ● [USA]   Z kolei w starciu z dolarem złotemu pomógł najniższy od września 2021 wynik amerykańskiej inflacji PCE core (3,9% vs prognoza 3,9%; poprzednio 4,3%), która jest preferowanym przez Fed wskaźnikiem do obserwacji zmian cen konsumpcyjnych (min. 4,3558). Po tej publikacji prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Nowego Jorku John Williams zasugerował, że Bank zakończył już cykl podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Nowe dane i wypowiedź wpływowego polityka Fed plus zbliżające się zakończenie III kwartału, skłoniły inwestorów do realizacji zysków i zamknięcia części pozycji w zielonej walucie (EUR/USD max. 1,0616). Mimo to, w okresie od lipca do września br. indeks mierzący w dolarach wartość sześciu jego największych globalnych rywali stopniał o 2,93%. Wg statystyk agencji Reutersa miniony tydzień był już jedenastym z rzędu wzrostowym tygodniem amerykańskiego pieniądza.   ● [Wall Street]   Zgoła odmienne emocje towarzyszyły we wrześniu inwestorom z Wall Street, gdyż indeksy S&P oraz Nasdaq zanotowały najgorszy miesiąc w tym roku (odpowiednio: -4,9% i -5,8%).

Przed nami
   ● [PLN]   Dziś zobaczymy jak wydarzenia ostatnich tygodni, w tym [przedwyborczo] zaniżone ceny paliw na krajowych stacjach benzynowych oraz niższe stopy procentowe NBP, wpływają na aktywność polskich firm. Informacji w tej sprawie dostarczy nam wrześniowy wynik indeksu PMI dla krajowego sektora przemysłu. Analitycy spodziewają się pierwszego od czterech miesięcy wzrostu tego wskaźnika z 43,1 pkt w sierpniu do 43,7 pkt. Materializacja tej prognozy lub rzecz jasna wyższy wynik mógłby zachęcić inwestorów do odbudowy swoich aktywów w polskiej walucie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,3000). Natomiast pogłębienie regresu w polskim sektorze wytwórczym byłoby kolejnym argumentem dla polityków RPP za kolejną obniżką stóp NBP już na październikowym posiedzeniu, a dla graczy walutowych za wyprzedażą złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4500).   ● [EUR/USD]   Aby odczytać kierunek notowań popularnego eurodolara warto skupić się na publikacji amerykańskiego indeksu ISM dla sektora przemysłu oraz na wystąpieniach publicznych polityków Fed (Powella, Harkera i Barr'a). Lepsze makro oraz jastrzębie głosy z FOMC będą wspierały powrót dolara na ścieżkę wzrostu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550), a odwrotny splot ekonomiczny może go z niej zawrócić (punkt oporu EUR/USD: 1,0650). Pozycję startową zielonej waluty poprawiła sobotnia wiadomość o przyjęciu przez Senat Stanów Zjednoczonych ustawy o tymczasowym (45-dniowym) finansowaniu rządu federalnego, która pozwoliła uniknąć shutdownu.   ● [Eko-tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy amerykański raport JOLTS, w środę: ADP i decyzję RPP ws. stopy referencyjnej NBP (rynek spodziewa się jej obniżki o 25 pb. do 5,75%) oraz konkluzje ze spotkania OPEC+, w czwartek: bilans handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych, a w piątek arcyważny raport Departamentu Pracy USA.
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.