Koniunktura wybrała dolara

 (środa, 25-10, 8:50)


 Strefa euro: w październiku łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął najniższy wynik od listopada 2020.
Narodowy Bank Węgier dokonał zaskakująco dużej obniżki stopy procentowej MNB.
Wielka Brytania: aktywność w biznesie spadła trzeci miesiąc z rzędu.
USA: w październiku odnotowano niespodziewany wzrost aktywności w sektorach przemysłu i usług.
Kalendarz Eko: indeks Ifo z Niemiec, sprzedaż nowych domów w USA oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed.

Za nami
   ● [€Z]   Wczorajsze publikacje październikowych, wstępnych wskaźników koniunktury PMI zwiększyły obawy przed recesją w strefie euro. Łączny indeks dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu niespodziewanie spadł z 47,2 pkt do 46,5 pkt (wobec prognozowanego wzrostu do 47,4 pkt), osiągając najniższą wartość od listopada 2020. W Niemczech - największej gospodarce bloku - aktywność biznesowa spadła czwarty miesiąc z rzędu, ponieważ pogorszeniu koniunktury w przemyśle towarzyszył ponowny regres sektora usług. Co gorsza wczorajsze dane niemieckiego Instytutu Badania Opinii i Rynku pokazały, że nastroje konsumentów niespodzianie pogorszyły się trzeci miesiąc z rzędu, co zmniejszyło szanse na ożywienie gospodarcze za Odrą w końcówce roku (GfK: -28,1 pkt w XI vs prognoza -26,5 pkt; poprzednio -26,7 pkt). Ponure perspektywy ekonomiczne europejskiej gospodarki zmartwiły posiadaczy euro oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej.   ● [MNB, PL]   Dodatkowym wyzwaniem dla znaków płatniczych z CEE stała się decyzja Narodowego Banku Węgier, który dokonał zaskakująco dużej obniżki głównej stopy procentowej MNB (12,25% vs prognoza 12,5%; poprzednio 13%). Lokalnym obciążeniem dla polskiego pieniądza (EUR/PLN max. 4,4702, USD/PLN max. 4,2200) stała się wiadomość o ponad 20-procentowym spadku nowych zamówień w krajowym przemyśle we wrześniu (-22,8% r/r). GUS podał, że niższe niż przed rokiem były nowe zamówienia w większości badanych działów, w tym o ponad połowę obniżyła się ich wartość w produkcji wyrobów z metali, o ok. 40% w produkcji odzieży, a o ok. 32% w produkcji urządzeń elektrycznych.   ● [GBP]   Na Startym Kontynencie tracił także funt szterling. Kurs GBP/USD spadł do min. 1,2153 po informacji o trzecim z rzędu miesięcznym spadku aktywności w brytyjskim biznesie w październiku.   ● [USA]   Jednocześnie makroekonomicznym atutem dolara stały się październikowe wyniki indeksów PMI dla amerykańskich sektorów przemysłu i usług, które nieoczekiwanie znalazły się powyżej granicy 50 punktów, oddzielającej regres od rozwoju (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych makro-rozbieżności kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,06 (min. 1,0583). 

Przed nami
Dziś na ekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane nt. nastrojów biznesowych w Niemczech oraz sprzedaży nowych domów w USA, a ponadto wystąpienie publiczne prezesa Fed Jerome Powella.   ● [DE]   W pierwszej kolejności poznamy październikową wartość indeksu instytutu Ifo, który jest uznawany przez wielu analityków za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Jego wzrost mógłby zatrzeć negatywne wrażenia po wczorajszej publikacji wskaźników PMI dla naszych zachodnich sąsiadów, co byłoby pomocne dla odbudowy pozycji euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0640) oraz walut z regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,1500).   ● [USA]   Z kolei dolar liczy na lepsze (w stosunku do poprzedniego miesiąca) dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz na wzmocnienie jastrzębiego przekazu Fed przez Powella (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0550). Jeśli zielona waluta się nie przeliczy w tych oczekiwaniach to złoty straci (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2500).   ● [BoC, EIA]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto mieć na radarze ogłoszenie decyzji Banku Kanady ws. stóp procentowych BoC (rynek oczekuje ich utrzymania bez zmian) oraz publikacje raportu EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA (analitycy spodziewają się ich spadku). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.