Regres przemysłowy maleje

 (wtorek, 3-10, 8:50)


 Polska: we wrześniu indeksu PMI dla sektora przemysłu nadspodziewanie wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy.
 USA: w poprzednim miesiącu wskaźnik ISM dla sektora przemysłu osiągnął najwyższą wartość od listopada 2022.
 Bowman (Fed): nadal jestem skłonna poprzeć listopadową podwyżkę stóp procentowych.
 Goldman Sachs: w ciągu ostatniego roku popyt na ropę w Chinach wzrósł o 6%.
 Kalendarz Eko: raport JOLTS z rynku pracy USA oraz wystąpienie publiczne Bostica z Fed. 

Za nami
   ● [PMI PL]   Początek października przyniósł pokrzepiającą informację o pierwszej od czterech miesięcy poprawie koniunktury w krajowym przemyśle. Mimo trwającego regresu we wrześniu, indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrósł z 43,1 pkt do 43,9 (wobec oczekiwanych 43,7 pkt), osiągając najwyższą wartość od trzech miesięcy. W raporcie S&P Global (firmy sporządzającej badanie) napisano, że „wielkość produkcji, nowych zamówień, zaległości oraz zakupów malała wolniej niż w sierpniu, a prognozy na 12 najbliższych miesięcy należały do najlepszych od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku”. Taka perspektywa podbudowała złotego, dzięki czemu kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,60 (min. 4,6046).   ● [USD]   Na rynku USD/PLN nasz pieniądz nie miał większych szans w starciu z zyskującym na wszystkich szerokościach geograficznych dolarem (max. 4,4188), który z ulgą przyjął sobotnią wiadomość o przyjęciu przez Senat USA ustawy o tymczasowym finansowaniu rządu federalnego. Makroekonomicznym atutem zielonej waluty stał się najwyższy od listopada 2022 wynik indeksu ISM dla amerykańskiego sektora przemysłu we wrześniu (49 pkt vs prognoza 47,7 pkt; poprzednio 47,6 pkt).   ● [Fed]   Atrakcyjność amerykańskiego pieniądza podniosła członkini zarządu Fed Michelle Bowman, która powiedziała, że nadal jest skłonna poprzeć kolejną podwyżkę stóp w listopadzie, jeśli napływające dane pokażą, że postęp w sprowadzeniu inflacji do celu utknął w martwym punkcie lub będzie postępował zbyt wolno. Pod wpływem tych czynników rynek bazowy EUR/USD zameldował się poniżej bariery 1,0500 (min. 1,0460), a rentowność dziesięcioletnich obligacji USA, po raz pierwszy od 2007 roku, przekroczyła granicę 4,70 (max. 4,704%).

Przed nami
   
● [USA]   W dzisiejszym Kalendarzu Eko na pierwszym planie znajdują się wydarzenia amerykańskie. Równocześnie o godzinie 16:00 zostanie opublikowany raport JOLTS z rynku pracy oraz rozpocznie się wystąpienie publiczne prezesa oddziału Rezerwy Federalnej z Atlanty Raphaela Bostica.   ● [Scenariusze]   Dalszy spadek liczby wakatów w gospodarce (4-ty z rzędu) i gołębi przekaz z Fed (sygnalizujący zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w USA) będzie szkodził dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0550) oraz sprzyjał jego rywalom z G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,3000). W przypadku odbicia danych w raporcie JOLTS i jastrzębiego komentarza Bostica należy się liczyć z wzrostem wyceny zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0450) oraz spadkiem notowań konkurentów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4500).   ● [RPP]   Potencjalne zmiany na rynku PLN będą ograniczone oczekiwaniem na jutrzejszą decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych NBP (najbardziej prawdopodobne scenariusze opiszemy w naszym jutrzejszym Alercie FX24).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.