Hiszpańska corrida ECB

  (piątek, 29-09, 8:50)


Niemcy: we wrześniu inflacja CPI nadspodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego 2022.
Hiszpania: w tym miesiącu inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od kwietnia br.
Chiny: na wniosek spółki Evergrande wstrzymano obrót jej akcjami na giełdzie w Hongkongu.
USA: w poprzednim tygodniu liczna nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się niższa od prognoz.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).


Za nami
   ● [€Z]   Podczas wczorajszej sesji inwestorzy musieli się mierzyć z mieszanymi danymi z Eurolandu nt. inflacji CPI. Niemiecki urząd statystyczny poinformował o nadspodziewanym spadku dynamiki cen konsumpcyjnych u naszych zachodnich sąsiadów do najniższego poziomu od lutego 2022 (4,5% r/r w IX vs prognoza 4,6%; poprzednio 6,1%), zaś hiszpański o ich wzroście w Iberii do najwyższego poziomu od kwietnia br. (3,5% r/r w IX vs prognoza 3,5%; poprzednio 2,6%). Pierwsza publikacja zwiększyła oczekiwania inwestorów na zakończenie cyklu podwyżek stóp ECB, a druga na utrzymanie ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Ta druga perspektywa podniosła na duchu euro (EUR/USD max. 1,0589), osłabiając morale jego sąsiadów z CEE.   ● [ChRL]   Dodatkowym zmartwieniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,6438) oraz innych walut rynków wschodzących była pogarszająca się sytuacja na chińskim rynku nieruchomości. Po tym, jak w środę pojawiły się doniesienia o aresztowaniu prezesa i głównego akcjonariusza spółki Evergrande Hui Ka Yan'a, wczoraj na wniosek dewelopera wstrzymano obrót jego akcjami na giełdzie w Hongkongu.   ● [USA]   Pozycji dolara (USD/PLN min. 4,3749) broniła relatywnie niska liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (204 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 203 tys.). W dodatku finalne dane nt. PKB Stanów Zjednoczonych w II kw. pokazały, że w tym czasie amerykańska gospodarka utrzymała dość wysokie tempo wzrostu, które wyniosło 2,1% p.a.

Przed nami
Finalnym akordem września będą publikacje danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   W pierwszej kolejności (o g. 10:00) poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Wobec [przedwyborczego] zaniżenia cen paliw na krajowych stacjach benzynowych, wstecznego obniżenia cen prądu oraz wprowadzenia bezpłatnych leków dla seniorów i dzieci rynek oczekuje jego spadku z 10,1% r/r w sierpniu do 8,5%. Materializacja tej prognozy lub jeszcze niższy wynik mogłaby zachęcić RPP do kolejnej zdecydowanej (o 50 pb. lub o 75 pb.) obniżki stóp NBP w październiku, co byłoby zabójcze dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4500). Natomiast wyższy rezultat mógłby być argumentem dla polityków Rady za większym rozłożeniem luzowania polityki pieniężnej w czasie, co byłoby z korzyścią dla polskiego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,3000).   ● [EZ]   Następnie (tj. o g. 11:00) Eurostat poda wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro we wrześniu. Spodziewany spadek zwiększy oczekiwania rynku na zakończenie cyklu podwyżek stóp ECB, zmniejszając atrakcyjność euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0500). ● [USA] W drugiej części dnia zobaczymy jeszcze na jakim poziomie znajduje się amerykańska inflacja PCE core. Prognozowany spadek tego ważnego dla Fed wskaźnika zmniejszy szansę na kolejną podwyżkę stóp funduszy federalnych w listopadzie, co miałoby deprymujący wpływ na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.