Igrzyska Dudy

 (czwartek, 28-09, 8:50)


 Prezydent RP: Polska będzie się ubiegała o organizację letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku.
Niemcy: zaufanie konsumentów nadspodziewanie spadło.
USA: w sierpniu zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie wzrosły.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech, finalny PKB USA w II kw., amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne Cook i Powella z Fed.

Za nami
Podczas wczorajszej sesji walutowej utrzymywały się anty-złotówkowe i pro-dolarowe nastroje.   ● [DE]   Negatywny trend polskiej waluty podtrzymała wiadomość o nadspodziewanym spadku zaufania konsumentów w Niemczech, czyli u naszego największego partnera handlowego (Gfk: -26,5 pkt vs prognoza -25,9 pkt; poprzednio -25,6 pkt).   ● [IO 2036]   PLNowi nie przysłużyła się również zapowiedź Andrzeja Dudy ubiegania się przez Polskę o organizację letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku (EUR/PLN max. 4,6408). Analitycy uważają, że pomysł polskich władz nie ma uzasadnienia ekonomicznego, gdyż koszt IO jest nieproporcjonalnie wysoki do potencjalnych korzyści gospodarczych dla naszego kraju.   ● [USA]   Jednocześnie nowym paliwem dla dolara stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście zamówień na dobra trwałego użytku w USA w sierpniu (+0,2% m/m vs prognoza -0,5%; poprzednio :5,6%). Zieloną walutę znów zareklamował prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Minneapolis Neel Kashkari mówiąc, że jest otwarty na więcej niż jedną podwyżkę stóp Fed. Pod wpływem tych czynników rynek bazowy EUR/USD pokonał barierę wsparcia 1,05 (min. 1,0488 tj. najniżej od 6 stycznia br.), a kurs USD/PLN zameldował się powyżej granicy 4,40 (max. 4,4196 tj. najwyżej od 20 marca br.).   ● [ECB]   Zjazd eurodolara limitowały jastrzębie komentarze polityków Europejskiego Banku Centralnego. Członek zarządu ECB Frank Elderson powiedział, że stopy procentowe w strefie euro niekoniecznie osiągnęły najwyższy poziom. W podobnym tonie wypowiedział się jego kolega z Rady Prezesów Banku Robert Holzmann, który przyznał, że nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp w Eurolandzie. 

Przed nami
W dzisiejszym eko-rozkładzie jazdy znajdują się ważne dane z Eurolandu i USA oraz wystąpienia publiczne czołowych polityków Fed.   ● [KE]   Jako pierwsze poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Analitycy spodziewają się pogorszenia perspektyw dla unii walutowej, co może odbić się czkawką euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0450) oraz jego sąsiadom z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4500).   ● [DE]   Po południu niemiecki urząd statystyczny (Destatis) poda wstępne wyniki inflacji CPI we wrześniu. Jej spodziewany spadek może zwiększyć oczekiwania rynku, że ECB zakończył już cykl podwyżek stóp procentowych, co byłoby również ze szkodą dla wspólnej waluty, ale za to korzystne dla złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,3000).   ● [USA]   Następnie zainteresowanie inwestorów przeniesie się za Atlantyk. Równocześnie o godzinie 14:30 amerykańska administracja poda dane nt. wzrostu gospodarczego w II kwartale (finalne) oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na wieczór (czasu polskiego) swoje wystąpienia zaplanowane mają politycy amerykańskiego banku centralnego: członkini zarządu Lisa Cook i sam prezes Jerome Powell. Ostrożne wypowiedzi oraz gorsze wyniki makro mogą sprowokować korektę spadkową dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0550). Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.