Na uporczywą inflację Holzmann

  (piątek, 1-09, 8:50)


 Polska: w sierpniu inflacja CPI utrzymała się na dwucyfrowym poziomie.
Strefa euro: inflacja HICP już drugi miesiąc z rzędu nie spada.
USA: w lipcu inflacja PCE core wzrosła zgodnie z oczekiwaniami.
Bostic (Fed): stopy procentowe są już wystarczająco wysokie.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla przemysłu krajów EU i USA oraz amerykański raport Departamentu Pracy.

Za nami
Motywem przewodnim ostatniej wakacyjnej sesji walutowej była inflacja.   ● [PL]   Jej dwucyfrowy wynik w Polsce zmniejszył szansę na wrześniową obniżkę stóp NBP, co na chwilę umocniło złotego (EUR/PLN min. 4,4636). Wg wstępnych danych w sierpniu krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 10,8% r/r do 10,1% r/r i był o 0,1% wyższy od wartości przewidywanej średnio przez analityków ankietowanych przez PAP. Mimo to Gabriela Masłowska z RPP powiedziała wczoraj, że zagłosowałaby za wrześniowym cięciem, jeżeli na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady pojawiłyby się wniosek w tej sprawie.   ● [€Z]   Zyski naszego pieniądza przycięła też wiadomość o braku spodziewanego spadku inflacji w strefie euro (5,3% r/r vs prognoza 5,1%; poprzednio 5,3%), która zwiększyła oczekiwania wobec ECB ws. dalszego zacieśniania swojej polityki pieniężnej. Komentując dane o HICP członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Robert Holzmann stwierdził, że inflacja pozostaje uporczywa i możliwe są jeszcze dwie podwyżki stóp.   ● [USA]   Obciążeniem dla PLNa stał się także wzrost amerykańskiej inflacji PCE core w lipcu (4,2% r/r vs prognoza 4,2%; poprzednio 4,1%), która jest ważną miarą zmian cen, bacznie obserwowaną przez polityków Banku Rezerwy Federalnej. Pozycje jastrzębiego skrzydła Fed wzmocniły dodatkowo informacje o największym od stycznia wzroście wydatków w Amerykanów w lipcu (0,8% m/m vs prognoza 0,6%; poprzednio 0,6%) oraz o niespodziewanym spadku nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (228 tys. vs prognoza 235 tys.; poprzednio 232 tys.). Przewaga pro-dolarowych publikacji obniżyła rynek EUR/USD do min. 1,0828. Do większych zakupów zielonej waluty (USD/PLN max. 4,1309) zniechęcała wypowiedź Raphaela Bostica z Fed, który uważa, że stopy procentowe w USA są już wystarczająco wysokie.

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych będzie nowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy, zawierający m.in. informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia i płacy godzinowej. Lepsze wyniki zwiększą szansę na wrześniową podwyżkę stóp Fed, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast gorsze dane będą dla członków FOMC argumentem za wstrzymaniem procesu normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej. W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0900) oraz z umocnieniem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,0500) i jego kompanów.   ● [PMI, ISM]   O pozycji wyjściowej PLNa przed ogłoszeniem danych z USA zdecyduje sierpniowy wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu, który zostanie ogłoszony już o godzinie 9:00. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się także bardzo ważne wskaźniki PMI, ISM dla sektorów przemysłu Eurolandu i USA. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.