Monetarna kiełbasa

  (czwartek, 7-09, 8:50)


 Polska: Rada Polityki Pieniężnej dokonała największej obniżki stóp od 2008 roku.
GPW: WIG20 był wczoraj najsłabszym indeksem giełdowym na świecie.
Niemcy: w lipcu zamówienia w przemyśle spadły najbardziej od kwietnia 2020.
USA: w sierpniu aktywność w sektorze usług (wg ISM) była najwyższa od lutego br.
Kalendarz Eko: amerykański raport jobless claims, konferencja prezesa NBP oraz wystąpienia publiczne pięciu polityków Fed. 

Za nami
Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej zszokowała inwestorów. Mimo dwucyfrowej inflacji w naszym kraju, RPP postanowiła dokonać pierwszej od maja 2020 obniżki stóp NBP i to aż o 75 punktów bazowych z 6,75% do 6% (wobec prognozowanego cięcia o 25 pb.). Był to największy taki ruch od 2008 roku, co znalazło odzwierciedlenie w skali wyprzedaży złotego (EUR/PLN max. 4,5883, USD/PLN max. 4,2853).   ● [GPW]   Anty-reklamę PLNowi zrobił też WIG20, który był wczoraj najsłabszym indeksem giełdowym na świecie (-2,40%). Oprócz poszkodowanych decyzją RPP banków (PKO BP: -4,87%), topniały akcje spółek energetycznych. Wycena PGE spadła o 4,31% po tym, jak wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły poinformował, że projekt ustawy dot. Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) będzie prawdopodobnie musiał wrócić do Sejmu, co oznacza, że parlamentarzyści nie zdążą się nim zająć przed wyborami.   ● [DE, ECB]   Dodatkowym obciążeniem dla złotego była wiadomość o największym od kwietnia 2020 miesięcznym spadku zamówień w niemieckim przemyśle (-11,7% m/m w VII vs prognoza -4%; poprzednio 7,6%), czyli u naszego największego partnera handlowego. PLNowi oraz innym walutom CEE ciążyły także jastrzębie wypowiedzi polityków Europejskiego Banku Centralnego. Członek Rady Prezesów ECB Klaas Knot powiedział agencji Bloomberga, że inwestorzy obstawiający brak podwyżki stóp na przyszłotygodniowym posiedzeniu „nie doceniają prawdopodobieństwa jej wystąpienia”. Za jeszcze jednym podniesieniem stawki referencyjnej Banku o 25 pb. opowiedział się jego kolega z Rady Peter Kazmir. Jego zdaniem sierpniowe dane o inflacji pokazują, że jest jeszcze za wcześnie na „deklaracje zwycięstwa”. Pod wpływem tych komentarzy kurs EUR/USD wzrósł do max. poziomu 1,0749.   ● [USA]   W sukurs dolarowi przyszła informacja o najwyższej od lutego br. aktywności amerykańskiego sektora usług wg ISM w sierpniu (54,5 pkt vs prognoza 52,5 pkt; poprzednio 52,7 pkt). 

Przed nami
   [RPP cd.]   Dziś posłuchamy co ma do powiedzenia prezes NBP i jak wyjaśni przyczyny wczorajszej, szokującej decyzji RPP. Niektórzy analitycy liczą, że Adam Glapiński ujawni plany Rady na najbliższe miesiące. Zapowiedź kolejnych obniżek stóp może pogrążyć osłabionego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3000), natomiast brak takiej deklaracji pomoże mu wydostać się z dołka (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000).   ● [USA]   Gracze globalni będą podążać za amerykańskim raportem jobless claims oraz za głosami polityków Banku Rezerwy Federalnej. W kolejności chronologicznej głos zabiorą: prezes oddziału w Filadelfii Patrick Harker, prezes oddziału w Chicago Austan Goolsbee, prezes oddziału w  Nowym Jorku John Williams, prezes oddziału w Atlancie Raphael Bostic oraz członkini zarządu Banku Michelle Bowman. Ewentualny spadek nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz jastrzębie komentarze członków FOMC (sygnalizujące kolejną podwyżkę stóp w USA) będą sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a odwrotna kombinacja mu zaszkodzi (punkt oporu EUR/USD: 1,0750). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.