RPP pójdzie za ciosem?

 (poniedziałek, 11-09, 8:50)


 Masłowska (RPP): nie można wykluczyć kolejnej obniżki stóp NBP w październiku.
Rynek pieniężny PL: kontrakty FRA sygnalizują spadek stóp NBP jeszcze o 100 pb. do końca roku i o 125 pb. w przyszłym roku.
Der Spiegiel: na przełomie roku Polska może stracić praktycznie całą pomoc strukturalną z Unii Europejskiej.
Dolar ma za sobą ósmy wzrostowy tydzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2014.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na inflację CPI w USA (środa) oraz decyzje ECB ws. stóp procentowych (czwartek).

Za nami
   ● [PLN]   Według statystyk agencji Bloomberga złoty ma za sobą najgorszy tydzień od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ostatnich pięciu dniach kurs EUR/PLN wzrósł o 3,35%, a rynek USD/PLN o 4,26%. Na wartość naszej waluty destrukcyjnie oddziaływała środowa decyzja krajowej Rady Polityki Pieniężnej o największej od 2008 roku obniżce stóp NBP. Na dokładkę przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział w czwartek, że jeśli inflacja będzie szybko zmierzać w kierunku 5%, to stopy procentowe zostaną jeszcze obniżone. W piątek Gabriela Masłowska z RPP zasygnalizowała możliwość takiego ruchu w październiku br. W efekcie rynek FRA zaczął wyceniać, że do końca roku Rada zetnie jeszcze stopy procentowe łącznie o 100 pb., a w przyszłym roku o kolejne 125 pb.   ● [PL-EU]   Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza stały się przecieki "Der Spiegel" z Brukseli. Wg źródeł gazety, jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pójdzie na ustępstwa w sporze o praworządność z Komisją Europejską, to na przełomie roku Polska straci praktycznie całą pomoc strukturalną z Unii Europejskiej.   ● [USD]   Naszej walucie szkodził także utrzymujący się globalny popyt na konkurencyjnego dolara, który ma za sobą ósmy wzrostowy tydzień z rzędu. Jest to najdłuższa taka seria od 2014 roku.   ● [GPW]   Oprócz polskich importerów trudny tydzień mają za sobą krajowi inwestorzy giełdowi. W ostatnim tygodniu WIG20 stopniał o 5,21%, przez co w tym miesiącu jest jednym z najbardziej stratnych indeksów giełdowych na świecie.

Przed nami
   ● [Eko -Tydzień]   W pierwszych dniach tygodnia kalendarz ekonomiczny nie dostarczy zbyt wielu bodźców do działania na rynku walutowym. Za to rekompensatą będzie środa oraz czwartek, kiedy poznamy kolejno dane o amerykańskiej inflacji CPI oraz decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych.   ● [USD, EUR]   Gra pod prognozowany wzrost CPI (i wyższe stopy Fed na dłużej) będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650), a pozycjonowanie pod kolejną podwyżkę stóp w ECB podreperuje konto wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0750).   ● [PLN]   Realizacja tych obydwu strategii będzie mieć negatywny wpływ dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3500), natomiast ustawianie pod gołębi scenariusz wydarzeń dla obu konkurentów będzie mu sprzyjać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500). Oprócz inflacji z USA oraz decyzji ECB w tym tygodniu zostaną ogłoszone dane nt. bilans płatniczego Polski (środa), sprzedaży detalicznej (czwartek) i produkcji przemysłowej w USA (piątek) i w Chinach (piątek) oraz nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów (piątek).


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.