Podwyżki € w grudniu po południu?

  (poniedziałek, 18-09, 8:50)


 Financial Times: kliku polityków ECB uważa, że Bank może jeszcze podnieść stopy procentowe w grudniu br.
Lagarde i Guindos z ECB wykluczyli możliwość szybkich obniżek stóp procentowych w strefie euro.
Dolar ma za sobą dziewiąty wzrostowy tydzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2014.
Ceny ropy wzrosły trzeci tydzień z rzędu.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu fokus na posiedzenie Fed.

Za nami
   ● [ECB]   Po czwartkowej wyprzedaży euro spowodowanej sygnałami z Europejskiego Banku Centralnego o możliwości zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w Eurolandzie, w piątek przyszedł czas na korektę. Wspólnej walucie pomógł news Financial Times, wg którego kliku polityków z jastrzębiego skrzydła ECB uważa, że Bank może jeszcze podnieść stopy w grudniu, jeśli płace będą dalej rosły, a inflacja będzie wyższa niż przewidują projekcje. Poprawę perspektyw euro potwierdziły wypowiedzi prezes ECB Christine Lagarde i jej zastępcy Luisa de Guindosa, którzy wykluczyli możliwość szybkich obniżek stóp procentowych w strefie euro.   ● [USA]   Odbiciu kursu EUR/USD (max. 1,0688) sprzyjały również niekorzystne dla dolara informacje o spadku nastrojów i oczekiwań inflacyjnych amerykańskich konsumentów we wrześniu. Natomiast nadwątlonej pozycji zielonej waluty broniły lepsze dane nt. koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork we wrześniu oraz nt. produkcji przemysłowej w całych Stanach Zjednoczonych w sierpniu (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Dzięki niewielkim stratom piątkowym, amerykańska waluta ma za sobą dziewiąty wzrostowy tydzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2014 roku.   ● [PLN]   Utrzymujący się popyt na dolara oraz spadek oczekiwań na szybkie cięcia stóp ECB zaszkodziły złotemu (EUR/PLN max. 4,6468, USD/PLN 4,3598). W tej sytuacji bez większego echa na rynku PLN przeszła piątkowa publikacja finalnych danych o polskiej inflacji CPI w sierpniu, która potwierdziła spadek dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych z 10,8% r/r w lipcu do 10,1%.   ● [Ropa]   Mimo [przedwyborczego] spadku cen paliw na krajowych stacjach benzynowych, na świecie wartość ropy dalej zwyżkowała (trzeci wzrostowy tydzień z rzędu). Wobec zmniejszenia podaży przez Arabię Saudyjską i przewidywanego wzrostu popytu w Chinach, baryłka ropy była w piątek najdroższa od 10 miesięcy.

Przed nami
   ● [Eko-Tydzień]   Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie środowa decyzja amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Obecnie rynek terminowy wycenia, że za dwa dni, z 99% prawdopodobieństwem, Fed utrzyma je bez zmian. Pozycjonowanie pod ten scenariusz będzie zachęcać do realizacji dolarowych zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz sprzyjać konkurentom z grupy G10 oraz z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,3000). Natomiast gra pod niespodziewaną kolejną podwyżkę stóp będzie skutkować droższym zielonym pieniądzem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0630) i tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000). Dodatkowym źródłem monetarnych emocji będą decyzje ws. stóp Banku Anglii (czwartek) oraz Banku Japonii (piątek).   ● [PL]   Gracze z rynku PLN czekają także na comiesięczną dawkę informacji z polskiej gospodarki dot. produkcji przemysłowej, przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia, zaufania konsumentów, inflacji PPI (środa) oraz sprzedaży detalicznej (czwartek)

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.