ECB nie składa broni?

  (piątek, 22-09, 8:50)


 Narodowy Bank Szwajcarii oraz Bank Anglii niespodziewanie utrzymały stopy procentowe bez zmian.
Makhlouf (ECB): październikowa podwyżka stóp jest nadal możliwa i istnieje niewielka szansę na ich obniżkę przed marcem 2024.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od stycznia br.
Polska: w sierpniu dynamika sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie wzrosła.
Bank Japonii utrzymał parametry swojej ultra-luźnej polityki bez zmian.
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz decyzja Moody's ws. ratingu Polski.

Za nami
W czwartek emocjonowaliśmy się posiedzeniami kolejnych banków centralnych.   ● [SNB]   Zaczęło się od zaskakującej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii, który nieoczekiwanie utrzymał swoją stopę referencyjną bez zmian (1,75%), podczas gdy rynek spodziewał się kolejnej podwyżki o 25 pb. Walutową ofiarą tej informacji był szwajcarski frank (CHF/PLN min. 4,7754).   ● [BoE]   Podobny los spotkał funta (GBP/PLN min. 5,3118). Szterling znalazł się w odwrocie po tym, jak Bank Anglii stosunkiem głosów 5:4 pozostawił swoją główną stopę referencyjną na dotychczasowym poziomie (5,25%). W następstwie tej decyzji kurs EUR/GBP wzrósł do max. 0,8695.   ● [ECB]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnej wspólnej waluty stały się jastrzębie komentarze członków Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Gabriel Makhlouf powiedział, że październikowa podwyżka stóp ECB jest nadal możliwa i istnieje niewielka szansa na ich obniżkę przed marcem 2024. W podobnym tonie wypowiedział się Martins Kazaks, wg którego oczekiwania rynku dotyczące obniżek stóp w połowie 2024 roku są zbyt wczesne, biorąc pod uwagę obecne perspektywy. Pod wpływem tych słów popularny eurodolar wzrósł do max. 1,0671.   ● [USA]   Straty zielonej waluty przycięła jednak wiadomość o najniższej od stycznia br. liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (201 tys. vs prognoza 225 tys.; poprzednio 221 tys.), co wskazuje na dobrą kondycję rynku pracy, który w dalszym ciągu wspiera gospodarkę.   ● [PLN]   Jastrzębie sygnały werbalne (z ECB) oraz z USA (raport jobless claims) zaszkodziły złotemu (EUR/PLN max. 4,6414, USD/PLN max. 4,3672). Jego słabnącej pozycji broniły lepsze od oczekiwań dane z polskiej gospodarki nt. sprzedaży detalicznej (3,1% r/r vs prognoza 1,8%; poprzednio 2,1%) i produkcji budowlano-montażowej w sierpniu (3,5% r/r vs prognoza 1,1%; poprzednio 1,1%).

Przed nami
   ● [PMI]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje wstępnych wyników wskaźników PMI we wrześniu, które pokażą nam wpływ restrykcyjnej polityki ECB i Fed oraz drogiej ropy, na aktywność firm w Eurolandzie i w USA. Wyższe wartości indeksów w Europie zagrają na konto euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0700) oraz jego sąsiadów z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 4,2500), natomiast większa aktywność przedsiębiorców amerykańskich zapracuje dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600; punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000).   ● [Moody's]   Dodatkowym wyzwaniem dla złotego może być decyzja Moody's ws. ratingu Polski. Analitycy nie spodziewają się zmiany oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju, ale uważają że agencja może zwrócić uwagę na rosnący deficyt budżetowy i kosztowne obietnice wyborcze. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.