Problemy złotego piętrzą się

 (wtorek, 12-09, 8:50)


PKB Polski: Komisja Europejska obniżyła swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce.
Buda (MRiT): po ubiegłotygodniowej obniżce stóp NBP wciąż aktualne jest rozważanie wydłużenia wakacji kredytowych.
Czechy: w sierpniu inflacja CPI spadła do najniższego poziomu od grudnia 2021.
Ueda (BoJ): Bank może zakończyć politykę ujemnych stóp procentowych, jeśli widoczne będzie osiągnięcie celu inflacyjnego.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW.

Za nami
   ● [PLN]   Na początku tygodnia inwestorzy z rynku PLN nadal znajdowali się w trybie „sell off”. Złoty nie mógł się wydostać ze spirali wyprzedaży głównie przez Komisję Europejską, która obniżyła swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego w Polsce z 0,7% do 0,5%. Dodatkowym źródłem niepokoju dla posiadaczy naszego pieniądza stała się opinia ministra rozwoju i technologii RP Waldemara Budy, który uważa, że mimo ubiegłotygodniowej obniżki stóp NBP wciąż aktualne jest rozważanie wydłużenia wakacji kredytowych. Pod wpływem tych słów oraz prognozy KE inwestorzy zwiększyli zakłady na szybsze tempo obniżek stóp NBP, co przełożyło się na wzrost kursu EUR/PLN do max. 4,6513, a rynku USD/PLN do max. 4,3380.   ● [CZK]   W regionie Europy Środkowo-Wschodniej traciła także korona czeska. Kurs EUR/CZK wzrósł do max. 24,5738 po informacji o najniższej od grudnia 2021 inflacji CPI w Czechach (8,5% r/r vs prognoza 8,5%; poprzednio 8,8%), która zwiększyła oczekiwania na listopadową obniżkę stóp CNB. Na przebudowie portfeli aktywów z CEE skorzystał najwyżej oprocentowany węgierski forint.   ● [JPY]   Wśród walut G10 błyszczał japoński jen. Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni zyskała po tym jak prezes Banku Japonii Kazuo Ueda powiedział, że BoJ może zakończyć politykę ujemnych stóp procentowych, jeśli widoczne będzie osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2%. Innym wymiernym skutkiem tej wypowiedzi był wzrost rentowności japońskich obligacji. Na przykład dochodowość dziesięciolatków wzrosła do max. 0,71% tj. najwyżej od 2014 roku.

Przed nami
   
[ZEW]   Dziś poznamy aktualne nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Jak zwykle wiedzy na ten temat dostarczy nam indeks instytutu ZEW, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej.   ● [EUR, PLN]   Słabym prognostykiem dla euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6600, USD/PLN: 4,3500) są rozczarowujące wyniki sierpniowych indeksów PMI dla Niemiec oraz lipcowe dane nt. zamówień w przemyśle. W przypadku odZEWu pełnego optymizmu waluty EU mogłyby odzyskać chociaż część niedawnych strat (punkt oporu EUR/USD: 1,0800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500).   ● [Jutro]   Na ekonomicznym horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI w sierpniu (więcej na ten temat w naszym jutrzejszym Alercie FX24). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.