Rynek % się myli

  (wtorek, 26-09, 8:50)


 Goolsbee (Fed): uważam, że stopy Fed będą utrzymane na wyższym poziomie przez dłuższy czas, niż wycenia to rynek.
Niemcy: we wrześniu nastroje biznesowe wg Ifo pogorszyły się piąty miesiąc z rzędu.
 Kurs EUR/USD po raz pierwszy od 16 marca br. zameldował się poniżej poziomu 1,06.
Polska: w sierpniu odnotowano spadek nowych zamówień w przemyśle.
 Kalendarz Eko: decyzja MNB ws. węgierskich stóp procentowych oraz dane z USA nt. sprzedaży nowych domów oraz zaufania konsumentów. 

Za nami
   ● [USD]   Na rynku walutowym nowy tydzień rozpoczął się tak samo jak skończył się poprzedni, czyli od umocnienia dolara. Optymizm wokół zielonej waluty podtrzymała opinia prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w Chicago Austana Goolsbee'a, który uważa, że stopy procentowe Fed będą utrzymane na wyższym poziomie przez dłuższy czas, niż wycenia to rynek. Pod wpływem tych słów rentowność dziesięcioletnich obligacji USA wzrosła do najwyższego poziomu od października 2007 roku (max. 4,566%), a kurs EUR/USD po raz pierwszy od 16 marca 2023 zameldował się poniżej granicy 1,06 (min. 1,0576).   ● [DE]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnej wobec dolara wspólnej waluty, stała się wiadomość o piątym miesięcznym z rzędu spadku nastrojów biznesowych w Niemczech (indeks Ifo: 85,7 pkt vs prognoza 85,2 pkt; poprzednio 85,8 pkt), która podsyciła obawy przed recesją w największej gospodarce strefy euro.   ● [PL]   Złoty także nie miał szans w starciu z globalnie mocnym dolarem (USD/PLN max. 4,3606, EUR/PLN max. 4,6138). Dodatkowym obciążeniem dla naszego pieniądza była lokalna informacja o spadku nowych zamówień w polskim przemyśle w sierpniu (-19,2% r/r i -0,9% m/m). W komunikacie GUS podał, że "o ponad połowę niższa niż przed rokiem, była wartość nowych zamówień otrzymanych w produkcji odzieży oraz pozostałego sprzętu transportowego. Znacznie obniżyły się także nowe zamówienia m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, metali, wyrobów farmaceutycznych oraz urządzeń elektrycznych".   ● [ChRL]   „Wschodzącym” zmartwieniem dla PLNa stały się kolejne zawirowania na chińskim rynku nieruchomości po tym, jak deweloper Evergrande ogłosił, że nie będzie w stanie wyemitować nowego długu. W następstwie tego komunikatu akcje spółki spadły o 21,8%. Łyżką dziegciu w beczce dolara była wiadomość o pogłębieniu spadku aktywności produkcyjnej w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA. We wrześniu indeks Dallas Fed dla przemysłu stopniał z -17,2 pkt w sierpniu do -18,1 pkt.

Przed nami
   
● [USA]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się dane z USA nt. sprzedaży nowych domów w sierpniu oraz zaufania konsumentów we wrześniu (indeks Conference Board). Ich prognozowany spadek może zmniejszyć obecne wysokie zaufanie do dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0650), na czym skorzystaliby jego rywale z grupy G10 i z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2500). W przypadku pozytywnej niespodzianki makroekonomicznej ze Stanów Zjednoczonych zielona waluta mogłaby zwiększyć przewagę nad swoimi konkurentami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0570), takimi jak np. złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4000). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia amerykańskich wskaźników cen domów (S&P/Case-Shiller) i nieruchomości (FHFA) oraz przemysłowego indeksu Fed Richmond.   ● [MNB]   Gracze z rynków CEE powinni także zwrócić uwagę na konkluzje z dzisiejszego posiedzenia Narodowego Banku Węgier, a w szczególności na ew. wskazówki dot. ewentualnego luzowania polityki pieniężnej MNB.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.