USA uciekają reszcie świata

  (poniedziałek, 25-09, 8:50) PMI: we wrześniu odnotowano wzrost aktywności biznesowej w USA oraz jej spadek w Japonii, Wielkiej Brytanii i w całym Eurolandzie.
 Bowman (Fed): Bank musi jeszcze bardziej podnieść stopy procentowe, aby "w odpowiednim czasie” kontrolować inflację.
 Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski.
 Kalendarz Eko: indeksy Ifo z Niemiec oraz Dallas Fed z USA.

Za nami
   ● [PMI] Piątkowa publikacja indeksów PMI potwierdziła przewagę ekonomiczną Stanów Zjednoczonych nad innymi głównymi gospodarkami światowymi. Wrześniowe dane dla sektorów przemysłu i usług pokazały wzrost aktywności biznesowej w USA oraz jej spadek w Japonii, Wielkiej Brytanii i w całym Eurolandzie (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). Taki stan rzeczy faworyzował dolara (EUR/USD min. 1,0615), który ma za sobą dziesiąty wzrostowy tydzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od prawie dekady. ● [Fed] Dodatkowym wsparciem dla zielonej waluty stał się głos członkini zarządu Fed Michelle Bowman o tym, że Bank musi jeszcze bardziej podnieść stopy procentowe, aby „w odpowiednim czasie” kontrolować inflację, gdyż potencjalny wzrost cen energii może sprawić, że walka z nią zajmie lata. ● [PLN, CEE] Aprecjacja dolara nie wykluczyła umocnienia złotego (EUR/PLN min. 4,5842, USD/PLN min. 4,2971). PLN oraz inne waluty Regionu CEE zyskały na atrakcyjności przez wzrost oczekiwań na szybsze obniżki stóp procentowych ECB po tym, jak wskaźniki PMI dla strefy euro zwiększyły obawy przed recesją. ● [EM] Na rynkach wschodzących błyszczała indyjska rupia, która umocniła się dzięki decyzji banku JP Morgan o dołączeniu Indii do swojego indeksu długów krajów Emerging Markets, przewidując napływ znacznych kapitałów z zagranicy do piątej co do wielkości gospodarki świata. Równie dobrze radził sobie południowoafrykański rand, któremu pomogły drożejące ceny ropy. Wartość czarnego złota wzrosła o ponad 1%, w związku z rosyjskim zakazem eksportu oleju napędowego i gazu, który ma na celu uzupełnienie własnych zapasów i obniżenie cen w Rosji.

Przed nami
   ● [DE] Ostatni tydzień września rozpocznie się od publikacji wrześniowych danych nt. nastrojów biznesowych w Niemczech. Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam indeks Instytutu Ifo, który jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o bieżącej kondycji niemieckiej gospodarki. Kolejny spadek tego wskaźnika (5-ty z rzędu) może zmartwić posiadaczy euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0600) i jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 4,4000), natomiast przerwanie tej czarnej serii ich ucieszy (punkt oporu EUR/USD: 1,0700; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 4,2500). Z kolei makroekonomicznym wyzwaniem dla dolara będzie ogłoszenie przemysłowego indeksu Dallas Fed. Dalszy spadek aktywności produkcyjnej w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej) może położyć się cieniem na notowaniach zielonej waluty. ● [Eko-tydzień] W kolejnych dniach poznamy szereg ważnych danych, a wśród nich dot. zaufania amerykańskich konsumentów (wtorek), finalnego PKB USA w II kw. (czwartek) oraz inflacji w Polsce - CPI, Eurolandzie - HICP i w Stanach - PCE core (piątek).
Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.