Siedem chudych dni złotego

 (środa, 13-09, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od pięciu miesięcy.
Prochazka (CNB): czeski bank centralny będzie ostrożny przed obniżkami stóp procentowych.
ZEW: we wrześniu nastroje ekonomiczne w Niemczech uległy niespodziewanej poprawie.
Kalendarz Eko: bilans płatniczy Polski oraz inflacja CPI w USA.

Za nami
   ● [PLN]   Złoty zaliczył wczoraj siódmą spadkową sesję z rzędu (EUR/PLN max. 4,6970, USD/PLN max. 4,3841). Polska waluta pozostaje pod presją ubiegłotygodniowej decyzji RPP o największej od 2008 roku obniżce stóp NBP, w wyniku której utraciła już wszystkie zyski wypracowane w tym roku. PLN jako najbardziej płynna waluta w Regionie pociągnęła za sobą w dół swoich sąsiadów z CEE.   ● [CZK]   Wśród nich była korona czeska. Kurs EUR/CZK wzrósł wczoraj do najwyższego poziomu od prawie roku (max. 24,6593), gdyż na tamtejszym rynku wzrosły oczekiwania ws. szybszego tempa obniżek stóp w Czechach. Mimo, że prezes czeskiego banku centralnego Jan Prochazka powiedział wczoraj, że CNB będzie ostrożny z obniżkami, rynek pieniężny wycenia dwa cięcia do końca roku.   ● [DE]   Zwyżce kursów EUR/CZK i EUR/PLN sprzyjała pro-eurowa informacja o niespodziewanej poprawie nastrojów ekonomicznych w Niemczech. We wrześniu indeks ZEW wzrósł z -12,3 pkt do -11,4 pkt., podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do -15 pkt.   ● [UK]   Wśród walut G10 negatywnie wyróżnił się funt (GBP/USD min. 1,2446), który tracił po ogłoszeniu mieszanych danych z brytyjskiego rynku pracy. Brytyjski urząd statystyczny poinformował o niespodziewanym wzroście tygodniowych wynagrodzeń w lipcu (8,5% vs prognoza 8,2%; poprzednio 8,4%) oraz o zaskakującym spadku wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w sierpniu (0,9 tys. vs prognoza 17 tys.; poprzednio 7,4 tys.).

Przed nami
    ● [CPI USA]   W dzisiejszym ekonomicznym rozkładzie jazdy główną pozycją jest publikacja sierpniowych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Jej prognozowany wzrost może zwiększyć oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp lub na utrzymanie ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas, co będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700) i szkodzić jego rywalom z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,7000, USD/PLN: 4,4000). Natomiast spadek CPI byłby argumentem dla członków FOMC za zakończeniem cyklu normalizacji stóp (punkt oporu EUR/USD: 1,0800), a dla inwestorów za sprzedażą dolara i zakupem walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 4,3000).   ● [PL]   Lokalnym wzywaniem makroekonomicznym dla naszego pieniądza będą dane NBP o bilansie płatniczym Polski. Oczekiwany spadek salda na rachunku bieżącym (z 2431 mln EUR do 1200 mln EUR) może zachęcić graczy walutowych do dalszej wyprzedaży złotego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.