Wizja jednocyfrowej inflacji i zerowego wzrostu

 (piątek, 8-09, 8:50)


 Prezes NBP: jeśli inflacja będzie szybko zmierzać w kierunku 5%, to stopy procentowe zostaną jeszcze obniżone.
Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od 19 kwietnia br., a USD/PLN od 3 kwietnia.
Niemcy: w lipcu produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
Strefa euro: Eurostat zrewidował w dół dane dot. wzrostu gospodarczego w II kwartale.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od lutego br.
Kalendarz Eko: wystąpienie publiczne Barra (Fed).

Za nami
   ● [RPP]   Pierwszoplanowym wydarzeniem wczorajszej sesji na rynku PLN była konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Podczas jego show dowiedzieliśmy się, że środowa obniżka stopy referencyjnej Banku o 75 punktów bazowych wynikała z konieczności jej „gwałtownego dostosowania” do jednocyfrowej inflacji. Przekazał też, że „jeśli inflacja będzie szybko zmierzać w kierunku 5%, a później poniżej 5% to stopy procentowe będą maleć”. Przewodniczący RPP poinformował również, że rok 2023 „będzie słaby, jeśli chodzi o wzrost, a może nawet będzie zero”. Odnosząc się do środowej deprecjacji złotego powiedział, że „jeśli ten spadek kursu się odbije, to będziemy się cieszyć, a jak się utrzyma, to nie będziemy się martwić, to niewielki wpływ”. Nasz pieniądz źle przyjął ocenę prezesa. Rynek EUR/PLN wystrzelił do max. 4,6311 (tj. najwyżej od 19 kwietnia br.), a USD/PLN do max. 4,3295 (tj. najwyżej od 3 kwietnia br.).   ● [DE, €Z]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa była wiadomość o nadspodziewanym spadku niemieckiej produkcji przemysłowej w lipcu (-0,8% m/m vs prognoza -0,5%; poprzednio -1,4%). Na całym Starym Kontynencie makroekonomicznym zmartwieniem stała się spadkowa rewizja danych dot. wzrostu gospodarczego w strefie euro w II kwartale (z 0,3% k/k do 0,1% k/k).   ● [USA]   Jednocześnie atutem konkurencyjnego dolara stała się informacja z USA o niespodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu, do najniższego poziomu od lutego br. (216 tys. vs prognoza 234 tys.; poprzednio 229 tys.). Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD pokonał punkt wsparcia 1,07 (min. 1,0686 tj. najniższej od 7 czerwca br.).

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem ekonomicznym jest publiczne wystąpienie członka zarządu Banku Rezerwy Federalnej Michaela Barra. Jego głos za kolejną podwyżką stóp Fed we wrześniu lub w listopadzie br. będzie paliwem dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0650), za które rachunek zapłacą waluty rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 4,3500). Natomiast jeśli opowie się za wstrzymaniem bądź zakończeniem procesu zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej, wówczas zielona waluta może stracić na wartości (punkt oporu EUR/USD: 1,0750), a złoty i jego kompani z EM zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,2500).   ● [PiS]   Pod kątem wyceny PLNa warto także zwrócić uwagę na jutrzejszą prezentację programu wyborczego przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Analitycy banku Santander uważają, że pojawią się kolejne kosztowne propozycje, które miałyby wspierać prognozy poprawy koniunktury w przyszłym roku, ale dodatkowo utrudniać dalszą skuteczną dezinflację. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.