Inflacyjny ból głowy ECB

 (czwartek, 31-08, 8:50)


 Hiszpania: w sierpniu inflacja CPI wzrosła do najwyższego poziomu od 3 miesięcy.
Niemcy: w tym miesiącu dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych spadła mniej od oczekiwań.
USA: w sierpniu wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym był najniższy od marca br.
Departament Handlu zrewidował w dół dane nt. wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w II kw.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), w Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).

Za nami
   ● [ES, DE]   Wczorajsze dane o inflacji CPI w Hiszpanii oraz w Niemczech zwiększyły presję na Europejski Bank Centralny ws. kolejnej podwyżki stóp ECB we wrześniu. Hiszpański urząd statystyczny ogłosił najwyższy od trzech miesięcy, wzrost cen konsumpcyjnych w sierpniu (2,6% r/r vs prognoza 2,6%; poprzednio 2,3%), a niemiecki poinformował o mniejszym od prognoz spadku ich dynamiki w tym miesiącu (6,1% vs prognoza 6%; poprzednio 6,2%).   ● [KE]   W dodatku Komisja Europejska podała wczoraj, że po raz pierwszy od jesieni ubiegłego roku większość firm z Eurolandu spodziewa się podnieść ceny. Kumulacja tych proinflacyjnych informacji podniosła atrakcyjność euro (EUR/USD max. 1,0945).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara stała się wiadomość o najmniejszym od marca br., wzroście zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w sierpniu (177 tys. vs prognoza 195 tys.; poprzednio 371 tys.). Inny makroekonomiczny zawód sprawiła zielonej walucie spadkowa rewizja danych nt. PKB USA w II kwartale 2023 (z 2,4% p.a do 2,1%).   ● [PLN]   Wobec braku krajowych impulsów złoty podążał za informacjami z rynków globalnych. Na początku nasz pieniądz tracił z powodu wzrostu oczekiwań na wyższe stopy ECB (EUR/PLN max. 4,4796, USD/PLN max. 4,1219), a później zyskiwał dzięki gorszym danym z USA, które zmniejszyły szanse na kolejną podwyżkę stóp Fed (EUR/PLN min. 4,4623, USD/PLN min. 4,0783).

Przed nami
   ● [GUS]   Ostatni dzień wakacji przyniesie publikacje danych o inflacji w Polsce, Eurolandzie i w Stanach Zjednoczonych.   ● [PL]   W pierwszej kolejności (o g. 10:00) poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Rynek oczekuje jego spadku z 10,8% r/r w lipcu do 10%. Zaskoczeniem byłby jednocyfrowy wynik, który mógłby stanowić dobry pretekst dla RPP do wrześniowego cięcia stóp NBP, co byłoby negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Bliższy prognozom dwucyfrowy rezultat mógłby pokrzyżować plany Rady dot. przedwyborczego obniżenia oprocentowania kredytów, co byłoby pozytywnym sygnałem dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,0500). Dodatkowym wyzwaniem makroekonomicznym dla PLNa będzie ogłoszenie finalnych danych nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w II kwartale.   ● [€Z]   Godzinę po GUS Eurostat ogłosi wstępny wynik inflacji HICP w strefie euro w sierpniu. Jej prognozowany spadek może skłonić polityków ECB do wstrzymania cyklu podwyżek stóp we wrześniu, co byłoby szkodliwe dla wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850).   ● [USA]   W  drugiej części dnia “last but not least” zobaczymy na jakim poziomie znajduje się amerykańska inflacja PCE core. Dalszy spadek tego ważnego dla Fed wskaźnika zmniejszy szansę na kolejną podwyżkę stóp we wrześniu, co osłabi dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0950). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia danych nt. wydatków i dochodów Amerykanów w lipcu oraz nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.