Ósmy miesiąc na dnie

 (środa, 30-08, 8:50)


 USA: w lipcu liczba wakatów w gospodarce nieoczekiwanie spadła do najniższego poziomu od marca 2021.
BIEC: w polskiej gospodarce panuje marazm.
Niemcy: zaufanie konsumentów niespodziewanie spadło.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Niemczech, amerykański raport ADP oraz zrewidowany PKB USA w II kw.

Za nami
   ● [USA]   Wczorajsze publikacje amerykańskich raportów JOLTS oraz Conference Board zwiększyły szanse na to że, we wrześniu Fed wstrzyma cykl podwyżek stóp. Pierwszy z nich pokazał, że w lipcu w największej gospodarce świata, liczba wakatów niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od marca 2021 (8,827 mln vs prognoza 9,47 mln; poprzednio 9,165 mln). Natomiast drugi ze wspomnianych raportów ujawnił, że w sierpniu znacząco spadło zaufanie amerykańskich konsumentów (CB: 106,1 pkt vs prognoza 116,1 pkt; poprzednio 117 pkt). Perspektywa monetarnej pauzy zdeprymowała posiadaczy dolara (EUR/USD max. 1,0892) oraz ośmieliła inwestorów na rynkach wschodzących.   ● [BIEC]   Zyski złotego (EUR/PLN min. 4,4628, USD/PLN min. 4,0989) limitował raport krajowego Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wg którego w polskiej gospodarce panuje marazm. W sierpniu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, nie zmienił istotnie swojej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca. Wg BIEC „stagnację wskaźnika w okolicach dna cyklu obserwujemy ósmy miesiąc z rzędu i na razie nic nie zapowiada zmiany dotychczasowej tendencji. Gospodarka wyraźnie zwolniła, ocierając się o recesję, przy ciągle bardzo wysokiej inflacji”.   ● [DE]   Dodatkowym makroekonomicznym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut EU stał się niespodziewany spadek indeksu zaufania konsumentów w Niemczech (GfK: -25,5 pkt we IX vs prognoza -24,4 pkt; poprzednio -24,6 pkt).   ● [BTC]   Udaną sesję mają za sobą posiadacze bitcoinów. Wartość najpopularniejszej krypto-waluty świata zdrożała wczoraj prawie 7% po tym, jak sąd apelacyjny w USA zakwestionował czerwcową decyzję amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o odmowie zgody na stworzenie ETF na bitcoina spot przez Grayscale Investments.

Przed nami
    ● [DE, USA]   Dziś spośród tematów, znajdujących się wysoko na makroekonomicznej agendzie największe emocje wzbudzają publikacje wyniku niemieckiej inflacji CPI oraz amerykańskiego raportu ADP. Przewidywany spadek dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych w Niemczech może być argumentem dla polityków ECB za wstrzymaniem cyklu podwyżek stóp we wrześniu, a dla inwestorów za sprzedażą euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0800). Rynek oczekuje także spadku dynamiki wzrostu zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym, co może osłabić pozycje dolara przed ogłoszeniem payrolls'ów w piątek (punkt oporu EUR/USD: 1,0900).   ● [PLN]   Materializacja tych prognoz będzie sprzyjać złotemu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000), a wyższe wyniki z DE i USA będą mu szkodzić (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000).   ● [Inne dane]   Oprócz niemieckiego CPI i ADP, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się dane nt. nastrojów w gospodarce strefy euro i wzrostu gospodarczego USA w II kw. (zrewidowane), a także protokół z ostatniego posiedzenia RPP oraz raport agencji EIA zawierający informacje nt. zmiany zapasów paliw za oceanem. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.