Dolary na żądanie

  (czwartek, 3-08, 8:50)


 Indeks walut MSCI rynków wchodzących osiągnął najniższy poziom od trzech tygodni.
Reuters: chińskie organy nadzoru walutowego poprosiły niektóre banki komercyjne o ograniczenie lub przełożenie zakupów dolarów w celu spowolnienia deprecjacji juana.
USA: wg ADP w lipcu nowe zatrudnienie w sektorze prywatnym spadło dużo mniej, niż oczekiwano.
Wnorowski (RPP): dwucyfrowy wynik inflacji w sierpniu postawiłby wrześniową obniżkę stóp NBP pod dużym znakiem zapytania lub nawet ją wykluczył.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla sektora usług Eurolandu i USA, inflacja PPI w strefie euro, decyzja Banku Anglii ws. stóp BoE oraz amerykański raport jobless claims. 

Za nami
W środę na rynkach finansowych głośnym echem odbijała się jeszcze wtorkowa decyzja agencji Fitch o obniżeniu ratingu Stanów Zjednoczonych (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [EM, CNH]   Niepokojące informacje dot. największej gospodarki świata pogorszyły globalne nastroje inwestycyjne (wskaźnik VIX: +15%). W efekcie indeks akcji MSCI rynków wchodzących spadł o ponad 2%, a swoją cegiełkę dołożył do tego nasz WIG20 (-2,10%). Topniał także analogiczny wskaźnik dla walut EM, który osiągnął wczoraj najniższy poziom od trzech tygodni. Swój udział miał w tym juan, któremu zaszkodziły doniesienia agencji Reutersa, że państwowe organy nadzoru walutowego poprosiły niektóre banki komercyjne o ograniczenie lub przełożenie zakupów amerykańskiej waluty w celu spowolnienia deprecjacji chińskiego renminbi.   ● [USA]   W tym czasie wsparciem dla konkurencyjnej zielonej waluty (EUR/USD min. 1,0918) stała się informacja z raportu  ADP o dużo mniejszym od oczekiwań obniżeniu nowego zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym (324 tys. w VII vs prognoza 190 tys.; poprzednio 455 tys.). Pod wpływem tej publikacji rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła do max. 4,142% tj. najwyżej od 10 listopada 2022.   ● [PLN]   Straty złotego (EUR/PLN max. 4,4622, USD/PLN max. 4,0848) zamortyzował komentarz Henryka Wnorowskiego z RPP, który uważa, że dwucyfrowy wynik inflacji w sierpniu postawiłby wrześniową obniżkę stóp NBP pod dużym znakiem zapytania lub nawet ją wykluczył. 

Przed nami
   ● [USA]   Decydujący wpływ na przebieg dzisiejszej sesji walutowej mogą mieć dane z USA nt. nowych wniosków o zasiłek w USA oraz nt. aktywności w amerykańskim sektorze usług. Lepsze raporty jobless claims i ISM mogą ośmielić inwestorów do zakupów dolara przed jutrzejszymi payrolls'ami (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), natomiast gorsze mogą ich sprowokować do redukcji pozycji w zielonej walucie (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). Bez względu na to, w którą stronę podąży amerykańska waluta, złoty i jego kuzyni z EM, znajdą się na przeciwległym końcu rynkowej huśtawki. Ewentualne zyski naszego pieniądza będą limitować najbliższe punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000, zaś potencjalne straty ograniczą najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1000.   ● [€Z]   Gracze z rynków EU będą także podążać za wynikami inflacji PPI oraz indeksów PMI dla sektora usług w strefie euro. Oprócz finalnych wartości lipcowych wskaźników koniunktury we Francji, w Niemczech i w całej strefie euro, po raz pierwszy poznamy analogiczne dane za poprzedni miesiąc dla Hiszpanii i Włoch. Przypomnijmy, że wstępne wyniki wskazały na pogorszenie sytacji biznesowej w tym sektorze.   ● [UK]   Inwestorzy z rynku GBP czekają na decyzje Banku Anglii ws. stóp procentowych BoE. Rynek spodziewa się podwyżki o 25 pb. z 5% do 5,25%. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.