Gorzej za Wielką Wodą, lepiej za miedzą

 (poniedziałek, 7-08, 8:50)


Rynek pracy USA: w lipcu odnotowano mniejszy od prognoz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
Wall Street: indeksy S&P 500 i Nasdaq mają za sobą najgorszy tydzień od marca br.
Niemcy: w czerwcu zamówienia w przemyśle wzrosły najbardziej od trzech lat.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix) oraz wystąpienie publiczne Bowman (Fed).

Za nami
   ● [Raport DP]   Piątkowe payrolls’y zmniejszyły szansę na kolejną podwyżkę stóp Fed. Najnowszy raport Departamentu Pracy USA pokazał mniejszy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w lipcu (187 tys. vs prognoza 200 tys. poprzednio 185 tys.) oraz w dwóch poprzednich miesiącach. NFP za czerwiec zrewidowano w dół z 209 tys. do 189 tys. (tj. najmniej od grudnia 2020), a za maj z 306 tys. do 281 tys. Tym samym okazało się, że w VI i w V amerykańska gospodarka utworzyła 49 tys. mniej miejsc pracy niż wcześniej podano. Wg prezesa oddziału Fed z Atlanty Raphaela Bostica wzrost zatrudnienia spowalnia w uporządkowany sposób i nie ma potrzeby dalszego podnoszenia stóp, aby złagodzić inflację. Jego opinię podziela rynek terminowy, który wycenia aż z 87% prawdopodobieństwem, że w przyszłym miesiącu Fed utrzyma stopy funduszy federalnych bez zmian. Taka perspektywa zniechęciła inwestorów do dolara (EUR/USD max. 1,1042).    [DE]   Jednocześnie za walutami EU przemawiała zaskakująca wiadomość o największym od trzech lat wzroście zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu (7% m/m vs prognoza -2%; poprzednio 6,2%), co odczytano jako oznakę stabilizacji gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Pokrzepiające informacje na temat sytuacji u naszego największego partnera handlowego umocniły złotego (EUR/PLN min. 4,4303, USD/PLN min. 4,0144).    [Wall Street, ropa]   Zyski PLNa oraz straty USD limitowały pozostałe informacje z lipcowego raportu Departamentu Pracy USA o niespodziewanym spadku stopy bezrobocia oraz o utrzymaniu się tempa wzrostu wynagrodzeń z czerwca (wszystkie wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko). W ocenie analityków agencji Reutersa wyższe płace mogą zmusić FOMC do utrzymania wyższych stóp Fed przez dłuższy czas, co zmartwiło graczy z Wall Street. Indeksy S&P 500 i Nasdaq spadły w piątek odpowiednio o 0,53% i 0,36%, przypieczętowując najgorszy tydzień od marca br. W przeciwną stronę powędrowały ceny ropy, które mają za sobą szósty wzrostowy tydzień z rzędu.

Przed nami
    [Sentix]   Początek tygodnia przyniesie publikacje indeksu Sentix, który odzwierciedla aktualne nastroje i poziom zaufania wśród inwestorów europejskich. Potencjalny dalszy spadek tego wskaźnika (5-ty z rzędu) osłabi morale euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) oraz walut Regionu CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000), natomiast jego odbicie je poprawi (punkt oporu EUR/USD: 1,1050; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).    [Fed]   W drugiej części dnia dolar może pójść za głosem członkini zarządu Rezerwy Federalnej Michelle Bowman, której publiczne wystąpienie zaplanowano na godzinę 14:30.    [Kolejne dni]   W rozpoczynającym się tygodniu najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym będzie czwartkowa publikacja danych o amerykańskiej inflacji CPI w lipcu. Na radarach inwestycyjnych warto śledzić sytuację wojenną i geopolityczną związaną z wojną toczącą się w Ukrainie.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.