Kuszenie lirą

 (piątek, 25-08, 8:50)


 Bank centralny Turcji dokonał nadspodziewanej podwyżki swojej referencyjnej stopy procentowej do najwyższego poziomu od prawie dwóch dekad.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie spadła.
Polska: w sierpniu nastroje konsumentów poprawiły się już dziesiąty miesiąc z rzędu.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks Ifo oraz wystąpienie publiczne prezesa Fed w Jackson Hole. 


Za nami
   ● [TRY]   W czwartek show na rynku walutowym skradła turecka lira. Kurs USD/TRY stopniał ponad 6% po tym, jak turecki bank centralny dokonał nadspodziewanej podwyżki swojej głównej stopy procentowej do najwyższego poziomu od prawie dwóch dekad. TCMB podniósł oprocentowanie tureckiego pieniądza aż o 750 punków bazowych (z 17,5% do 25%), podczas gdy rynek spodziewał się ruchu zaledwie o 250 pb. (do 20%).   ● [USD]   Zyski liry wobec zielonej waluty mogły być nawet większe, gdyby nie korzystna dla dolara wiadomość o niespodziewanym spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (230 tys. vs prognoza 240 tys.; poprzednio 240 tys.). Pod wpływem tej publikacji rynek bazowy EUR/USD sforsował punkt wsparcia 1,0800 (min. 1,0777), a rentowność dwuletnich obligacji powyżej granicy 5%. Jednak do większych zakupów zielonej waluty zniechęcał głębszy od oczekiwań spadek zamówień na dobra trwałego użytku w USA w lipcu (-5,2% vs prognoza -4,1%; poprzednio -4,4%). Ponadto anty-reklamą dla dolara była wypowiedź Particka Harkera z Fed o tym, że Bank zrobił już wystarczająco dużo z polityką pieniężną.   ● [PLN]   Pozycji złotego (EUR/PLN max. 4,4818, USD/PLN max. 4,1545) broniła wiadomość, że w sierpniu nastroje polskich konsumentów poprawiły się już dziesiąty miesiąc z rzędu. Na wzrost wskaźników BWUK i WWUK w największym stopniu wpłynęły lepsze oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej naszego kraju.

Przed nami
   ● [Jackson Hole]   Dziś oczy wszystkich inwestorów będą zwrócone na Jackson Hole (w Stanie Wyoming, USA) gdzie odbywa się doroczne sympozjum bankierów centralnych, którego organizatorem jest oddział Fed w Kansas City. To wydarzenie od lat przyciąga uwagę ekonomistów i uczestników rynków finansowych, ponieważ często są tam komunikowane ważne decyzje dotyczące amerykańskiej polityki pieniężnej. Głównym punktem tegorocznego spotkania jest zaplanowane na dziś (o g. 16:05), przemówienie przewodniczącego Powella.   ● [Scenariusze]   Jeżeli zasygnalizuje on możliwość kolejnej podwyżki stóp lub zapowie utrzymanie ich na wyższym poziomie przez dłuższy czas, wówczas należy się liczyć z umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0770) oraz z osłabieniem jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000). W przypadku bardziej gołębiego przekazu zielona waluta może znaleźć się na celowniku inwestorów (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), a ich kapitał mógłby zostać przerzucony m.in. w stronę relatywnie wyżej oprocentowanego złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4500, USD/PLN: 4,1000).   ● [Ifo]   O pozycji wyjściowej PLNa oraz innych walut EU przed wydarzeniem w Jackson Hole zdecydują dane nt. nastojów niemieckich przedsiębiorców obrazowane przez indeks Instytutu Ifo.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.