Nie ma mocnych na dolara

 (poniedziałek, 21-07, 8:50)


 Dolar ma za sobą piąty wzrostowy tydzień z rzędu.
Giełdy: indeksy Dow Jones Industrial (USA) oraz WIG20 (PL) zanotowały najgorszy tydzień od marca br.
Wielka Brytania: w lipcu sprzedaż detaliczna spadła najbardziej od lutego br.
Cena Bitcoina spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy.
Ludowy Bank Chin dokonał kolejnej obniżki stóp procentowych.
Kalendarz Eko: dane z Polski nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń. 

Za nami
   ● [USD]   Wg statystyk agencji Reutersa dolar ma za sobą piąty wzrostowy tydzień z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od szesnastu miesięcy. Optymizm wokół zielonej waluty podtrzymały ostatnie dobre dane nt. amerykańskiej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w lipcu, które zwiększyły oczekiwania na kolejne podwyżki stóp Fed. W dodatku opublikowany w środę zapis z ostatniego posiedzenia FOMC pokazał, że większość członków Komitetu widzi ryzyko wyższej inflacji i uważa, że dalsze podwyżki mogą być konieczne. W następstwie tych wydarzeń rentowność dziesięcioletnich obligacji USA wzrosła do najwyższego poziomu od października 2022 (max. 4,328%) i była tylko o 10 pb. niżej od wartości obserwowanych ostatnio w listopadzie 2007.   ● [ChRL]   Amerykańskiej walucie pomógł także jej status „bezpiecznej przystani” wobec ostatnich rozczarowujących wyników makroekonomicznych Chińskiej Republiki Ludowej oraz rosnących problemów największych deweloperów w Państwie Środka. Dziś w nocy Ludowy Bank Chin dokonał kolejnej obniżki stóp procentowych (o 10 pb. z 3,55% do 3,45%), co osłabiło juana (USD/CNH max. 7,3361).   ● [Giełdy, ropa]   Wzrost obaw inwestorów przed efektem chińskiego domina w gospodarce światowej obniżył ceny akcji oraz paliw. Indeksy Dow Jones Industrial (USA) oraz WIG20 (PL) mają za sobą najgorszy tydzień od marca br. Z kolei ceny ropy zanotowały pierwszy spadkowy tydzień od siedmiu tygodni.   ● [PLN, GBP]   Globalny wzrost awersji do ryzyka odbił się też negatywnie na notowaniach naszego złotego (EUR/PLN max. 4,4886, USD/PLN max. 4,1303). W piątek tracił również funt (GBP/USD min. 1,2689), któremu zaciążyła wiadomość o największym od lutego br. spadku sprzedaży detalicznej na Wyspach Brytyjskich w lipcu (-3,2% r/r vs prognoza -2,1%; poprzednio -1,6%).   ● [BTC]   Równie trudną końcówkę tygodnia mają za sobą posiadacze bitcoinów. W piątek wartość najpopularniejszej krypto-waluty świata spadła do najniższego poziomu od dwóch miesięcy po tym jak "The Wall Street Journal" podał, że spółka należąca do Elona Muska SpaceX sprzedała swoje wszystkie bitcoiny w latach 2021-2022. 

Przed nami
   ● [PL]   Początek tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z polskiej gospodarki nt. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w lipcu. Wyższe wyniki mogłyby przywrócić złotego do łask inwestorów (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4000, USD/PLN 4,0000), natomiast niższe zwiększyć na niego presję (punkty oporu: EUR/PLN 4,5000, USD/PLN 4,1500).   ● [Rynek bazowy]   Wobec braku publikacji makro z Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia 1,0830; punkt oporu 1,0930).   ● [Eko- tydzień]   Dużo ciekawiej będzie w kolejnych dniach na kiedy zaplanowano: ogłoszenie wstępnych wartości indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług strefy euro i Stanów Zjednoczonych (w środę), protokołu z ostatniego posiedzenia ECB (w czwartek) oraz danych nt. nastrojów niemieckich przedsiębiorców - IFO (w piątek). Przysłowiową wisienką na torcie będzie piątkowe wystąpienie prezesa Fed Jeromea Powella na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.