Dobre i złe restrykcje

  (piątek, 11-08, 8:50)


USA: w lipcu inflacja bazowa niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od października 2021.
Tyrowicz (RPP): „każda rozmowa o obniżkach [stóp NBP] jest dzisiaj szkodliwa dla gospodarki".
Prezydent Biden podpisał dekret wykonawczy zakazujący amerykańskim firmom niektórych inwestycji technologicznych w Chinach.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz amerykański indeks Uniwersytetu Michigan.

Za nami
   ● [CPI USA]   Wczorajsze dane dot. cen konsumpcyjnych w USA dostarczyły inwestorom argumentów za zmniejszeniem zakładów na kolejne podwyżki stóp Fed. W lipcu inflacja zasadnicza wyniosła w ujęciu rocznym mniej, niż oczekiwano (3,2% r/r vs prognoza 3,3%, poprzednio 3%), a bazowa niespodziewanie spadła do najniższego poziomu od października 2021 (4,7% r/r vs prognoza 4,8%, poprzednio 4,8%). Spadek oczekiwanego poziomu stóp funduszy federalnych wzmocniła wiadomość o nadspodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem w poprzednim tygodniu (248 tys. vs prognoza 230 tys; poprzednio 227 tys.). Perspektywa bliskiego zakończenia cyklu podwyżek Fed zaszkodziła dolarowi (EUR/USD max. 1,1065).   ● [RPP]   Za to złotemu (EUR/PLN min. 4,4389, USD/PLN min. 4,0257) pomogła opinia Joanny Tyrowicz z RPP, wg której polska polityka pieniężna jest niewystarczająco restrykcyjna, a dalsze działania w kierunku jej zacieśniania są niezbędne. W jej ocenie "każda rozmowa o obniżkach [stóp NBP] jest dzisiaj szkodliwa dla gospodarki".   ● [USA-ChRL]   Zyski PLNa oraz innych walut spod znaku EM limitował wzrost napięcia na linii Waszyngton-Pekin po tym jak prezydent USA podpisał dekret wykonawczy zakazujący amerykańskim firmom niektórych inwestycji technologicznych w Chinach, aby uniemożliwić im dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii, które mogłyby być wykorzystywane do modernizacji armii. Chińczycy uważają, że jest to „(...) czyn, który poważnie narusza zasady gospodarki rynkowej i uczciwej konkurencji, podważa międzynarodowy porządek gospodarczy i handlowy, destabilizuje globalne łańcuchy przemysłowe i dostawcze oraz szkodzi interesom zarówno Chin, jak i Stanów Zjednoczonych, a także całej globalnej społeczności biznesowej".

Przed nami
   
● [Dziś]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z USA nt. inflacji cen producentów w lipcu oraz nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów w sierpniu (indeks Uniwersytetu Michigan). Ich spadek byłby kolejnym argumentem dla polityków Fed za wstrzymaniem lub zakończeniem cyklu podwyżek stóp we wrześniu, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1070) oraz pozytywne dla jego rywali z rynków G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Natomiast wyższe wyniki mogłyby skłonić członków FOMC do dalszego zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej w przyszłym miesiącu. W tym scenariuszu makroekonomicznym należy się liczyć z umocnieniem zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0970) oraz z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000).   ● [15-08]   Wobec przedłużonego weekendu w Polsce warto mieć na uwadze, że globalne rynki finansowe będą pracować pełną parą. W Dzień Wojska Polskiego (tj. 15-ego sierpnia) zostaną ogłoszone dane nt. sprzedaży detalicznej w Chinach oraz w USA, a także nt. nastrojów ekonomicznych w Niemczech (indeks ZEW). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.