Rozważni i waleczni

  (poniedziałek, 28-08, 8:50)


 Powell (Fed): walka z inflacją jeszcze się nie skończyła, ale następny ruch będzie ostrożny.
Wall Street: indeksy S&P 500 i Nasdaq przerwały serię trzech spadkowych tygodni z rzędu.
Reuters: politycy ECB skłaniają się do wstrzymania cyklu podwyżek stóp we wrześniu.
Lagarde (ECB): stopy procentowe będą musiały pozostać na wysokim poziomie „tak długo, jak to konieczne”.
Niemcy: w sierpniu nastroje biznesowe są najgorsze od października 2022.

Kalendarz Eko: indeks Dallas Fed dla przemysłu.

Za nami
   ● [Jackson Hole]   Piątkowe wystąpienie prezesa Fed na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole można opisać w skrócie powiedzeniem: „dla każdego coś dobrego”. Rynkowe niedźwiedzie usłyszały od Powella to na co czekały, że walka z inflacją jeszcze się nie zakończyła, i że jako Fed „jesteśmy przygotowani na dalsze podwyżki stóp procentowych”. Z kolei inwestorzy o byczym nastawieniu upewnili się, że Fed będzie postępował „ostrożnie” podejmując decyzję o kolejnym ruchu w amerykańskiej polityce pieniężnej. Po zmiennej sesji, wszystkie trzy główne indeksy giełdowe na Wall Street zakończyły piątkową sesje na plusie, dzięki czemu S&P 500 i Nasdaq przerwały serię trzech spadkowych tygodni z rzędu. Wyważony przekaz od przewodniczącego FOMC rozczarował dolara (EUR/USD max. 1,0842) oraz ucieszył relatywnie wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących, w tym złotego (USD/PLN min. 4,1145).   ● [ECB]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,4583) sprzyjały przecieki Reutersa z Europejskiego Banku Centralnego, które szkodziły euro. Wg źródeł agencji politycy ECB są coraz bardziej zaniepokojeni pogarszającymi się perspektywami wzrostu gospodarczego i skłaniają się do wstrzymania cyklu podwyżek stóp we wrześniu. Jednak dla zrównoważenia tego przekazu prezes Banku Christine Lagarde zapowiedziała w Jackson Hole, że stopy procentowe w strefie euro będą musiały pozostać na wysokim poziomie „tak długo, jak to konieczne”, aby spowolnić wciąż wysoką inflację.   ● [Ifo]   Makroekonomicznym obciążeniem dla wspólnej waluty stała się wiadomość o najgorszych od października 2022 nastrojach panujących wśród niemieckich przedsiębiorców. W sierpniu indeks Instytutu Ifo stopniał z 87,4 pkt do 85,7 pkt; podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku do 86,7 pkt. Na domiar złego subindeks dot. bieżącej sytuacji biznesowej osiągnął najniższą wartość od sierpnia 2020 (89 pkt). Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta „niemiecka gospodarka nie wyszła jeszcze z kryzysu”.

Przed nami
   ● [USA]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja indeksu Dallas Fed dla przemysłu, który pokaże nam jak w sierpniu zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Rezerwy Federalnej). Dalszy regres wskaźnika może zmartwić amerykańską walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,0850), natomiast wzrost mógłby ją ośmielić do odbicia terenu utraconego w piątek (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0750) . W każdym z tych dolarowych scenariuszy, złoty oraz waluty rynków wschodzących będą na drugim biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,4500, opór: 4,5000, USD/PLN wsparcie: 4,1000, opór: 4,2000).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o kolejne dni to już jutro poznamy raport JOLTS z rynku pracy USA i wskaźnik zaufania amerykańskich konsumentów autorstwa Conference Board. W środę będziemy się emocjonować zatrudnieniem w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP, a w czwartek inflacją w Polce (CPI) i w Stanach Zjednoczonych (PCE core). Zwieńczeniem tego ciekawego tygodnia będzie piątkowa publikacja sierpniowego raportu Departamentu Pracy USA. 


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.