Chińskie zwolnienie

  (środa, 16-08, 8:50)


 Chiny: w lipcu sprzedaż detaliczna była najniższa od grudnia 2022.
Wielka Brytania: w czerwcu tygodniowe wynagrodzenia wzrosły najbardziej w historii badania (tj. od 2001).
USA: w lipcu sprzedaż detaliczna była najwyższa od stycznia br.
Polska: w czerwcu odnotowano nadspodziewany wzrost salda na rachunku bieżącym.
Bank Rosji dokonał awaryjnej podwyżki stóp procentowych.
Kalendarz Eko: PKB Polski w II kw., amerykańska produkcja przemysłowa oraz protokół Fed.

Za nami
   ● [ChRL]   Wczoraj nadeszły kolejne alarmujące informacje z gospodarki chińskiej. Niepokój inwestorów podsyciły makro-wiadomości z Chin o najniższym w tym roku wzroście sprzedaży detalicznej (2,5% r/r vs prognoza 4,7%; poprzednio 3,1%) oraz o niespodziewanym spadku dynamiki produkcji przemysłowej w lipcu (3,7% r/r vs prognoza 4,4%; poprzednio 4,4%). Z powodu spowolnienia ekonomicznego w Państwie Środka, Ludowy Bank Chin postanowił dokonać największej od 2020 obniżki referencyjnej stopy oprocentowania kredytów (o 15 pb. z 2,65% do 2,5%), co zaszkodziło juanowi (USD/CNH max. 7,3386 tj. najwyżej od 4 listopada 2022). Wzrost obaw o kondycję drugiej największej gospodarki świata i największego importera naftowego podkopał ceny ropy (Brent: -1,53%), akcji (DAX: -0,86%, DJIA: -1,02%) oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego.   ● [Gaz]   Dodatkowym zmartwieniem dla PLNa i innych walut EU był 15-procentowy wzrost cen gazu w holenderskim hubie TTF spowodowany przedłużającym się strajkiem pracowników australijskich zakładów produkujących błękitne paliwo.   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla konkurencyjnego dolara stał się najwyższy od stycznia br. wzrost sprzedaży detalicznej w USA w lipcu (0,7% m/m vs prognoza 0,4%; poprzednio 0,3%). W następstwie ogłoszenia tych danych rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich wzrosła do najwyższego poziomu od października 2022 (max. 4,2412%).   ● [GBP]   Na rynkach G10, oprócz zielonej waluty, dobrze radził sobie funt. Szterling zyskiwał po informacji z brytyjskiego rynku pracy o inflacjogennym, najwyższym w historii badania (tj. od 2001) wzroście średnich tygodniowych wynagrodzeń bez bonusów w czerwcu (7,8% r/r vs prognoza 7,4%; poprzednio 7,5%). Wiadomość ta zwiększyła oczekiwania na kolejną 50-punktową podwyżkę stóp Banku Anglii we wrześniu, doprowadzając do wzrostu kursów GBP/USD i GBP/PLN do max. 1,2753 i 5,2355 i spadku rynku EUR/GBP do min. 0,8574.   ● [ZEW]   Straty walut EU limitował niemiecki indeks ZEW, który pokazał, że nastroje ekonomiczne za Odrą nadspodziewanie się poprawiły w sierpniu (-12,3 pkt vs prognoza -14,5 pkt; poprzednio -14,7 pkt).   ● [PLN]   Lokalnym wsparciem makroekonomicznym dla złotego (EUR/PLN max. 4,4971, USD/PLN max. 4,1229) były poniedziałkowe dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w czerwcu odnotowano nadspodziewany wzrost salda polskiego rachunku bieżącego (2431 mln EUR vs prognoza 1520 mln EUR; poprzednio 1479 mln EUR).   ● [RUB]   Trudne dni przeżywa rosyjski rubel. Wobec wzrostu wydatków na wojsko oraz spadku eksportu, kurs USD/RUB po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zameldował się powyżej granicy 100 rubli (max. 101,73). W sukurs swojej walucie przyszedł Bank Rosji, który dokonał wczoraj awaryjnej podwyżki głównej stopy procentowej o 350 punktów bazowych (z 8,5% do 12%).

Przed nami
   ● [PKB PL]   Ze względu na dzisiejszą publikacje bardzo ważnych danych nt. wzrostu gospodarczego w Polsce w II kwartale (o g. 10:00), krajowi inwestorzy wracający z przedłużonego weekendu muszą szybko wejść na wysokie obroty. Prognozowany spadek PKB może doprowadzić do kolejnej wyprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500), zaś niespodziewany wzrost spowodować powrót kapitału na stronę naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000). Pod kątem wyceny PLNa warto także zwrócić uwagę na ogłoszenie wskaźników krajowej inflacji bazowej w lipcu. Rynek oczekuje jej obniżenia z 11,1% do 10,7%, co mogłoby wywołać dyskusję nt. obniżki stóp NBP jeszcze w tym roku.   ● [USA]   Gracze globalni czekają na publikacje amerykańskich danych nt. produkcji przemysłowej w lipcu oraz zapisu z ostatniego posiedzenia Fed. Lepsze wyniki makro oraz jastrzębi protokół (sygnalizujący możliwość wrześniowej podwyżki stóp) byłyby argumentem za dalszym umocnieniem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870). Natomiast odwrotny splot ekonomiczny zmniejszy jego prawdopodobieństwo (punkt oporu EUR/USD: 1,0970).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.