Nerwowo w Gospodarce Środka

 (środa, 9-08, 8:50)


Chiny: w lipcu odnotowano deflację cen konsumentów oraz producentów.
Włoski rząd nieoczekiwanie zatwierdził podatek od nadzwyczajnych zysków banków.
Agencja Fitch obniżyła rating dziesięciu pożyczkodawcom z USA.
USA: w czerwcu deficyt handlowy okazał się wyższy od prognoz.
Kalendarz Eko: raport agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA. 

Za nami
   ● [ChRL]   We wtorek wzrosły obawy o sytuację ekonomiczną w Chinach. Źródłem niepokoju stały się dane nt. handlu zagranicznego Państwa Środka, które pokazały dwucyfrowy spadek importu i eksportu w lipcu, co jest kolejną oznaką słabnącego ożywienia gospodarczego w ChRL oraz stłumionego popytu na świecie. Dodatkowym powodem zdenerwowania inwestorów i ekonomistów sytuacją za Wielkim Murem stała się informacja, że największy chiński, prywatny deweloper Country Garden nie wywiązał się z zapłaty odsetek posiadaczom jego obligacji dolarowych, co podsyciło obawy o kondycję tamtejszego sektora nieruchomości. Jakby tego było mało dziś w nocy chiński urząd statystyczny podał że w lipcu odnotowano deflację cen konsumentów oraz producentów (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Giełdy]   Negatywne wiadomości z drugiej największej gospodarki świata wywołały wyprzedaż na giełdach (DAX: -1,10%, WIG20: -1,80%, DJIA: -0,45%). Wśród największych przegranych wczorajszej sesji znalazły się włoskie oraz amerykańskie banki. Wycena akcji tych pierwszych stopniała po tym jak rząd Włoch nieoczekiwanie zatwierdził 40-procentowy podatek od ich nadzwyczajnych zysków, a tych drugich po tym jak agencja Moody’s obniżyła ratingi dziesięciu pożyczkodawcom z USA. Na rynku walutowym traciły waluty rynków wschodzących (EUR/PLN max. 4,4677, USD/PLN max. 4,0836), z juanem na czele (USD/CNH max. 7,2470).   ● [USA]   Jednocześnie wsparciem dla bezpiecznego dolara (EUR/USD min. 1,0929) stały się jastrzębie komentarze prezesów oddziałów Fed z Filadelfii i z Richmond. Parick Harker powiedział, że Bank powinien utrzymać wysokie stopy przez dłuższy czas, a Tom Barkin, że inflacja pozostaje za wysoka. Zyski zielonej waluty mogły być nawet większe gdyby nie mniejszy, niż zakładano spadek deficytu handlowego USA w czerwcu (-65,5 mld USD vs prognoza -65,1 mld; poprzednio -68,3 mld USD).

Przed nami
   ● [Scenariusze]   Dzisiejszy pusty Kalendarz Eko zwiększa fokus inwestorów na jutrzejszą publikację danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w lipcu. Rynek spodziewa się jej wzrostu, co może zachęcać graczy walutowych do zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), gdyż taki stan rzeczy zwiększy szansę na kolejną podwyżkę stóp Fed we wrześniu. W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem walut rynków wschodzących ze względu na oczekiwane zmniejszenie dysproporcji ich oprocentowania vis-a-vis USD (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000). Z kolei pozycjonowanie pod niższy CPI i tym samym pod brak podwyżki w przyszłym miesiącu będzie skutkować spadkiem wyceny zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1030) i jednoczesny wzrost notowań złotego & co. (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [EIA]   W kontekście najwyższych od czterech miesięcy cen ropy warto dziś zwrócić uwagę na raport amerykańskiej agencji EIA (Energy Information Administration) nt. zmiany komercyjnych zapasów tego surowca w USA. Analitycy spodziewają się ich tygodniowego spadku o 200 tys. baryłek, co może spowodować dalszy wzrost cen czarnego złota i presję na dolara. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.