Kto się boi ministra Budy?

 (piątek, 4-08, 8:50)


 Bank Anglii podniósł stopę procentową o 25 pb. do najwyższego poziomu od początku 2008.
Buda (MRiT): obniżka stóp NBP o 50 pb. jeszcze w tym roku, jest realnym rozwiązaniem.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek nadspodziewanie wzrosła.
Arabia Saudyjska przedłużyła ograniczenie produkcji ropy o 1 mln baryłek dziennie do września br.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
Czwartkowa sesja walutowa przyniosła spadek notowań funta oraz złotego.   ● [BoE]   Szterling stał się wczoraj najtańszy wobec dolara od ponad miesiąca (GBP/USD min. 1,2715) po tym, jak Bank Anglii zdecydował o zmniejszeniu tempa podwyżek stóp. Skutkiem korekty kursu polityki pieniężnej BoE było obniżenie przez rynek terminowy, wyceny docelowego poziomu stóp BoE w marcu 2024 z 5,74% do 5,68%.   ● [PL]   Z kolei obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,4730, USD/PLN max. 4,0964) stała się opinia ministra rozwoju i technologii RP Waldemara Budy, wg której „obniżka [stóp NBP] o 50 punktów bazowych jeszcze w tym roku, jest realnym rozwiązaniem”. PLN musiał się także zmierzyć z wiadomością o nadspodziewanym pogorszeniu koniunktury w sektorze usług strefy euro. Wobec niższych od prognoz wyników indeksów PMI dla tego sektora w Hiszpanii oraz we Włoszech wskaźnik dla całego Eurolandu stopniał z 52 pkt w czerwcu do 50,9 w lipcu, podczas gdy wstępne dane pokazały jego spadek do 51,1 pkt. W następstwie tych publikacji kurs EUR/USD zbliżył się do granicy 1,09 (min. 1,0912).   ● [USA]   Zyski dolara limitowały informacje z USA o nadspodziewanym wzroście nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu oraz mniejszej, niż zakładano aktywności sektora usług wg ISM (wszystkie te wyniki znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Ropa]   Z kolei odwrotnie skorelowane z zieloną walutą ceny ropy wzrosły wczoraj o ponad 2% po tym, jak Arabia Saudyjska przedłużyła o miesiąc ograniczenie produkcji ropy o 1 mln baryłek dziennie. Na podobny ruch zdecydowała się Rosja, która we wrześniu zmniejszy wydobycie czarnego złota o 300 tys. baryłek dziennie.  

Przed nami
   ● [Raport DP]   Dziś wszyscy inwestorzy czekają na lipcowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy (o g. 14:30). Warto pamiętać, że pełne zatrudnienie jest obok inflacji, jednym z dwóch głównych celów mandatowych Fedu warunkujących politykę monetarną USA. Tymczasem na ostatnim posiedzeniu Banku prezes Powell zapowiedział, że wrześniowa decyzja ws. stóp będzie zależeć od napływających danych.   ● [Scenariusze]   Stąd wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (a’la środowy wynik ADP) zwiększy oczekiwania na wrześniową podwyżkę, co byłoby korzystne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900) oraz szkodliwe dla jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,1000). Natomiast niski NFP będzie dla FOMC argumentem za zakończeniem cyklu zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej, co z kolei byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1000), a więc pozytywne dla złotego i jego kompanów z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Oprócz payrolsów, z amerykańskiego raportu Departamentu Pracy dowiemy się jeszcze o wysokości stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej w poprzednim miesiącu. Poza tym w dzisiejszym Kalendarzu Eko zaplanowano ogłoszenie czerwcowych danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.