Bezrobotny bank

 (piątek, 28-07, 8:50)


 ECB podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od października 2008 roku.
Lagarde (ECB) na ten moment nie powiedziałabym, że Bank ma więcej do zrobienia.
USA: w II kwartale dynamika PKB nieoczekiwanie wzrosła.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial zakończył swój trzynastodniowy rajd.
Bank Japonii rozszerzył kontrolę nad krzywą dochodowości.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech, inflacja PCE core w USA oraz wydatki i dochody Amerykanów.


Za nami
   ● [USA]   Wczorajsza publikacja amerykańskiego raportu jobless claims zwiększyła oczekiwania inwestorów ws. wyższych stóp Fed przez dłuższy czas. Pokazał on, że w poprzednim tygodniu ilość osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem była najniższa od dwóch miesięcy (228 tys. vs prognoza 243 tys.; poprzednio 237 tys.). Pod wpływem tej informacji rynek terminowy wycenił, że stopy funduszy federalnych wzrosną do 5,42% do listopada br. i zostaną powyżej 5% do maja 2024. Wymiernym skutkiem tych przewidywań był wzrost rentowności amerykańskich obligacji. W efekcie dochodowość dziesięciolatków wzrosła do max. poziomu 3,858%. Z kolei gracze walutowi przystąpili do odbudowy aktywów w dolarach (EUR/USD min. 1,1118). W efekcie kurs USD/PLN powrócił powyżej granicy 4,0000 (max. 4,0047).   ● [PL]   Jednocześnie obciążeniem dla złotego (EUR/PLN max. 4,4575) stały się niższe od prognoz wyniki z krajowej gospodarki dot. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, inflacji PPI oraz przeciętych płac i wynagrodzeń w czerwcu (wszystkie dane znajdują się w naszym Kalendarzu Eko).   ● [AUD]   Oprócz dolara dobrze na rynku walutowym radził sobie jego daleki kuzyn z Australii. Popularny Aussie zyskał na wartości po wiadomościach z australijskiego rynku pracy o ponad dwukrotnie wyższym od prognoz wzroście zatrudnienia oraz o niespodziewanym spadku stopy bezrobocia w czerwcu. Te dane pozostawiły Bankowi Rezerwy Australii otwartą furtkę do kolejnych podwyżek stóp RBA.   ● [CNH]   Wśród nielicznych zwycięzców wczorajszej sesji walutowej był również chiński juan. Renminbi umocnił się po tym, jak Ludowy Bank Chin złagodził przepisy, które teraz pozwalają chińskim firmom pozyskiwać fundusze za granicą.   ● [Giełdy]   Na Wall Street pozytywnie wyróżnił się indeks akcji Dow Jones Industrial, który ma za sobą 9-tą wzrostową sesję z rzędu. Wg statystyk agencji Reutersa jest to najdłuższa taka seria od 2017 roku. Swoją cegiełkę do tego rekordu dołożyła spółka Johnson & Johnson, która zaraportowała wczoraj lepsze od prognoz wyniki finansowe za II kw.

Przed nami
   ● [GUS i MinFin]   Koniec tygodnia przyniesie ogłoszenie danych o sprzedaży detalicznej w Polsce. Rynek spodziewa się pierwszego od października 2022 wzrostu jej dynamiki (z 1,8% r/r w maju do 2,6% r/r w czerwcu). Materializacja tej prognozy może zwiększyć apetyt inwestorów na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 3,9500), zaś wynik niższy w porównaniu do poprzedniego miesiąca zdeprymuje potencjalnych nabywców polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500). Pod kątem wyceny PLNa warto także śledzić dzisiejszy przetarg obligacji skarbowych. Na nim Ministerstwo Finansów RP zaplanowało sprzedaż papierów o wartości 4 do 8 mld PLN.   ● [Rynki globalne]   Jeżeli chodzi o rynki globalne to piątek zapowiada się spokojnie. Wobec braku publikacji makro z Eurolandu i USA na rynku bazowym EUR/USD należy się spodziewać konsolidacji, której przedział wyznaczać będą aktualne bariery techniczne (punkt wsparcia: 1,1100; punkt oporu: 1,1200). Dużo ciekawiej będzie w najbliższy poniedziałek kiedy zostaną ogłoszone wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług w Eurolandzie i w USA. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.