Fed: recesji nie będzie

 (czwartek, 27-07, 8:50)


Bank Rezerwy Federalnej podniósł stopy procentowe do najwyższego poziomu od stycznia 2001 roku.
USA: w czerwcu sprzedaż nowych domów nieoczekiwanie spadła.
Wall Street: indeks Dow Jones Industrial ma za sobą 13-tą wzrostową sesję z rzędu (najdłuższa seria od 1987).
Narodowy Bank Węgier obniżył swoją jednodniową stopę depozytową o kolejne 100 punktów bazowych.
Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych, PKB USA w II kw. oraz amerykański raport jobless claims.

Za nami
   ● [Fed]   Kulminacyjnym punktem ekonomicznym środy była decyzja amerykańskiego banku centralnego o podniesieniu przedziału oprocentowania funduszy federalnych o 25 punktów bazowych (z 5,00-5,25% do 5,25-5,50% tj. najwyżej od stycznia 2001). W związku z tym, że podwyżka była spodziewana i zdyskontowana przez rynki finansowe, uwaga inwestorów koncentrowała się na wskazówkach dotyczących kolejnych działań Banku. Zarówno komunikat Fed, jak i konferencja prezesa Powella nie dały im jednoznacznej odpowiedzi. Przewodniczący FOMC powiedział, że wrześniowa decyzja będzie zależeć wyłącznie od napływających danych. Mimo tej niepewności monetarnej, dobrym prognostykiem dla graczy z Wall Street była informacja przedstawiona przez Powella, że Fed nie spodziewa się już recesji. Pod wpływem tych słów indeks Dow Jones Industrial zanotował 13-tą wzrostową sesję z rzędu. Jest to najdłuższa seria od stycznia 1987.   ● [USD]   Neutralny przekaz ze strony Fed rozczarował dolara (EUR/USD max. 1,1118). Z kolei makroekonomicznym obciążeniem dla zielonej waluty stała się wiadomość o niespodziewanym spadku sprzedaży domów w USA w czerwcu (697 tys. vs prognoza 725 tys.; poprzednio 715 tys.).   ● [PLN]   Na słabości dolara skorzystały wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złoty (EUR/PLN min. 4,4160, USD/PLN min. 3,9771).   ● [HUF]   W regionie CEE negatywnie wyróżnił się węgierski forint. Kurs EUR/HUF wzrósł do najwyższego poziomu od dwóch tygodni (max. 384,79) po tym, jak we wtorek Narodowy Bank Węgier obniżył swoją jednodniową stopę depozytową o kolejne 100 punktów bazowych i zasygnalizować dalsze cięcia.

Przed nami
Dziś obok wydarzeń wczorajszej sesji inwestorzy będą żyli posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacją wstępnych danych nt. PKB USA w II kw.   ● [ECB]   Podobnie jak w przypadku Rezerwy Federalnej analitycy są przekonani, że ECB podniesie stopy procentowe o 25 pb., ale wobec ostatnich rozczarowujących wyników z gospodarki Eurolandu (PMI, IFO) też zastanawiają się czy będą kolejne podwyżki. Ostrożny przekaz (wskazujący na możliwość zakończenia cyklu) będzie szkodził euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1050) i sprzyjał wyżej oprocentowanym walutom regionu CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9500).   ● [USA]   Wyzwaniem dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500) może być ewentualny wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w USA, który mógłby spowodować powrotny przepływ kapitału w stronę amerykańskiego dolara. Inwestorzy z rynku USD będą także musieli się zmierzyć z raportem jobless claims. Spodziewany wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu może przywrócić presję na zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1150). Spośród pozostałych informacji z największej gospodarki świata nie można przegapić ogłoszenia danych nt. zamówień na dobra trwałego użytku w czerwcu oraz nt. aktywności produkcyjnej w okręgu Fed z Kansas City w lipcu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.