Między nastrojem a zaufaniem

  (środa, 26-07, 8:50)


 ECB: w II kw. odnotowano rekordowo niski popyt na kredyty w strefie euro.
Niemcy: w lipcu nastroje przedsiębiorców są najgorsze od listopada 2022.
Chiny zamierzają wesprzeć zmagający się z kryzysem rynek nieruchomości oraz rozwiązać problem zadłużeń samorządów lokalnych.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoją prognozę dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie.
USA: w lipcu zaufanie konsumentów jest najwyższe od dwóch lat.
Kalendarz Eko: sprzedaż nowych domów w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp Fed.

Za nami
   ● [EUR]   Wczorajsze wiadomości o rekordowo niskim popycie na kredyty w strefie euro w II kwartale oraz o najgorszych od listopada 2022 nastrojach przedsiębiorców w Niemczech, zwiększyły oczekiwania rynkowe na to, że w lipcu Europejski Bank Centralny dokona ostatniej podwyżki stóp w bieżącym cyklu. W tym miesiącu niemiecki indeks Ifo stopniał z 88,6 pkt do 87,3 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku tylko do poziomu 88 pkt. Wg prezesa Instytutu Clemensa Fuesta niemiecka gospodarka nadal tkwi w recesji. Perspektywa bliskiego zakończenia procesu normalizacji polityki pieniężnej w Eurolandzie szkodziła euro (EUR/USD min. 1,1021) oraz sprzyjała wyżej oprocentowanym walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotemu (EUR/PLN min. 4,4240, USD/PLN min. 4,0006).   ● [CZK]   Jedną z lepiej radzących sobie walut w tym gronie była korona czeska. Kurs EUR/CZK spadł do min. 24,0032 po tym, jak członek zarządu banku centralnego Czech Jan Prochazka powiedział, że CNB prawdopodobnie utrzyma wyższe stopy procentowe przez dłuższy czas.   ● [ChRL]   Waluty naszego regionu oraz rynków wschodzących skorzystały także na obiecujących informacjach z Chin. Władze Państwa Środka zdecydowały się wesprzeć zmagający się z długotrwałym kryzysem chiński rynek nieruchomości oraz rozwiązać problem zadłużenia samorządów lokalnych. Pod wpływem tych deklaracji ceny ropy Brent wzrosły do najwyższego poziomu od 19 kwietnia br. Naturalnym wygranym zapowiedzianej stymulacji gospodarki ChRL był juan. Dodatkowym źródłem optymizmu na rynkach wschodzących stała się wzrostowa rewizja prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego dot. tegorocznego wzrostu gospodarczego na świecie (z 2,8% do 3,0%).   ● [USA]   Zyski z inwestycji w waluty EM limitowała pro-dolarowa wiadomość o najwyższym od dwóch lat zaufaniu amerykańskich konsumentów w lipcu (Conference Board: 117,0 pkt vs prognoza: 111,5 pkt; poprzednio: 110,1 pkt). Ten rekordowy wynik sprawił, że indeks akcji Dow Jones Industrial zanotował wczoraj już dwunastą wzrostową sesję z rzędu (najdłuższa seria od 2017). 

Przed nami
   ● [Fed]   Dziś uczestnicy rynków finansowych fokusują się na posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Ich dylemat nie dotyczy tego czy FOMC podniesie stopy (jest na to aż 98,9% szans wg narzędzia FedWatch), ale czy będą kolejne podwyżki. Nowych wskazówek w tej sprawie może dostarczyć treść komunikatu towarzyszącego decyzji Komitetu oraz konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Jerome'a Powella.   ● [Scenariusze]   Sygnalizacja zakończenia cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA może skłonić inwestorów do ograniczenia udziału dolara w portfelach inwestycyjnych (punkt oporu EUR/USD: 1,1100), na czym skorzystałyby relatywnie wyżej oprocentowane waluty rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 3,9500). Z kolei zostawienie otwartej furtki do kolejnych podwyżek może spowodować powrót kapitału na stronę zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1000), co mogłaby się odbić negatywnie na wycenie EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0500).   ● [Makro]   Zanim poznamy stanowisko Fedu pozycję wyjściową USD mogą zmienić dane ze Stanów Zjednoczonych dot. sprzedaży nowych domów w czerwcu oraz zmiany zapasów ropy w poprzednim tygodniu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.