Argumenty Rady?

  (wtorek, 18-07, 8:50)


 Rosja odmówiła przedłużenia porozumienia, które umożliwiało eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.
Duda (RPP): jeśli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwał,y to będą argumenty za obniżką stóp NBP po wakacjach.
Polska: w czerwcu inflacja bazowa spadła do najniższego poziomu od października 2022.
USA: w lipcu aktywność przemysłowa w stanie Nowy Jork nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa w USA, a także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed. 

Za nami
Inwestorzy rozpoczęli nowy tydzień w gorszych nastrojach.   ● [RUS-UKR]   Oprócz rozczarowujących danych nt. PKB Chin w II kw. (więcej informacji na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX 24) zmartwieniem stała się pro-inflacyjna wiadomość, że Rosja odmówiła prolongowania porozumienia, które przez rok umożliwiało eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Pod wpływem decyzji Moskwy światowe ceny pszenicy wzrosły wczoraj o 3,5%, gdyż Ukraina jest jednym z największych jej producentów na świecie.   ● [RPP]   Lokalnym obciążeniem dla złotego stała się opinia Iwony Dudy z RPP, że „jeżeli będą sprzyjające warunki, czyli jeżeli zobaczymy spadek inflacji w szybkim tempie, jeżeli będzie to trwały trend spadkowy w dłuższym horyzoncie, to Rada będzie miała argumenty, żeby z rozwagą podjąć dyskusję na temat obniżek stóp NBP, być może nawet już po wakacjach”. Tymczasem GUS poinformował wczoraj, że inflacja bazowa spadła w czerwcu z 11,5% r/r do 11,1% (tj. najniżej od października 2022). Mimo tych gołębich wiadomości złoty zakończył wczorajszą sesję na plusie (EUR/PLN min. 4,4372, USD/PLN min. 3,9423).   ● [GPW]   Nasz pieniądz był beneficjentem dużego popytu na akcje polskich spółek energetycznych (np. PGE: +14,89%), który wynikał z przedstawionej w weekend przez ministerstwo aktywów państwowych propozycji warunków transakcji dotyczących przejęcia aktywów węglowych, w celu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.   ● [USD]   Naszej walucie dopomógł także komentarz byłego wiceprezesa Fed Richarda Claridy, który zaszkodził konkurencyjnemu dolarowi (EUR/USD max. 1,1264). Uważa on, że zakłady rynkowe na obniżkę stóp Fed w marcu 2024 są zrozumiałe, biorąc pod uwagę scenariusz, w którym następuje „miękkie lądowanie”, a Bank jest przekonany, że powstrzymał inflację. Straty zielonej waluty zamortyzował dodatni wynik indeksu NY Empire State w lipcu, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w stanie Nowy Jork (+1,1 pkt vs prognoza -4,3 pkt; poprzednio 6,6 pkt). 

Przed nami
   
● [USA]   Dziś kierunek na kompasie inwestycyjnym mogą wyznaczyć dane z USA nt. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w czerwcu. Prognozowane wyższe wyniki w stosunku do przedniego miesiąca mogą stać się impulsem do mocniejszego odbicia dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1200), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,0000). W przypadku negatywnej niespodzianki z amerykańskiej gospodarki należy się liczyć z dalszym osłabieniem zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1270) oraz z kolejnym umocnieniem złotego & co. (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,4200, USD/PLN 3,9000). Okazję do skomentowania dzisiejszych danych będzie miał członek zarządu Rezerwy Federalnej Michael S. Barr. Aktualnie rynek terminowy wycenia aż z 97,3% prawdopodobieństwem, że w lipcu Fed dokona 25-punktowej podwyżki stóp.   ● [Wall Street]   Gracze z Wall Street czekają również na ogłoszenie kolejnych raportów finansowych amerykańskich banków za II kwartał. Dziś swoje raporty opublikują Bank of America oraz Morgan Stanley.   ● [UK]   Na horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych danych nt. brytyjskiej inflacji CPI i PPI, które będą determinować oczekiwania dotyczące polityki Banku Anglii. Ich wzrost zwiększy szanse na kolejne podwyżki stóp BoE, co byłoby z korzyścią dla funta szterlinga.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.