Chiny na krawędzi

 (wtorek, 11-07, 8:50)


 Chiny: w czerwcu inflacja CPI była najniższa od ponad 2 lat, a PPI od ponad 7 lat.
Sentix: w lipcu nastroje inwestorów ze strefy euro są najgorsze od listopada 2022.
Daly i Mester z Fed uważają, że sprowadzenie inflacji do celu wymaga kolejnych podwyżek stóp.
Norwegia: w czerwcu inflacja bazowa nieoczekiwanie wzrosła.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW oraz wystąpienie publiczne Bullarda z Fed.

Za nami
   ● [ChRL]   Wczorajsze dane z Chin pokazały, że druga największa gospodarka świata stoi na skraju deflacji. W czerwcu chińskie ceny konsumpcyjne nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca (0% tj, najniżej od ponad 2 lat), a ceny producentów spadły w najszybszym tempie od ponad siedmiu lat (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Wzrost obaw przed spowolnieniem ekonomicznym w Państwie Środka (konsumpcja odpowiada za około 60% PKB ChRL) obniżył ceny ropy oraz notowania juana. Niepokój udzielił się także innym walutom rynków wschodzących, w tym złotemu (EUR/PLN max. 4,4645, USD/PLN max. 4,0773).   ● [€Z]   Dodatkowym makro-obciążeniem dla PLNa stała się wiadomość o najgorszych od listopada 2022, nastojach inwestorów ze strefy euro. W lipcu indeks Sentix stopniał z -17 pkt do -22 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się marginalnego spadku do -18 pkt.   ● [USD]   Mimo tego niechlubnego rekordu europejskiego, kurs EUR/USD zameldował się powyżej granicy 1,1000 (max. 1,1023), gdyż inwestorzy zamknęli cześć długich pozycji w dolarach przed środowymi danymi o amerykańskiej inflacji CPI (więcej na ten temat w naszym jutrzejszym Alercie FX24). Zachęciły ich do tego dane oddziału Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, które pokazały, że w czerwcu krótko-terminowe oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów spadły do najniższego poziomu od kwietnia 2021 (z 4,1% do 3,8%). Pozycji zielonej waluty broniły Mary Daly i Loretta Mester z Fed, które powiedziały, że sprowadzenie inflacji do celu wymaga kolejnych podwyżek stóp.   ● [NOK]   Dobrze radziła sobie również korona norweska. Kurs EUR/NOK osiągnął najniższy poziom od połowy czerwca (min. 11,544), gdyż niespodziewany wzrost inflacji bazowej CPI w Norwegii (7% r/r vs prognoza 6,6%; poprzednio 6,7%) zwiększył oczekiwania na kolejne podwyżki stóp Norges Banku. Ostatecznie rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się wczoraj o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0998, EUR/PLN 4,4431, USD/PLN 4,0399.

Przed nami
   ● [ZEW]   Dziś jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte makroekonomicznym jest publikacja danych o nastrojach ekonomicznych w Niemczech (o g. 11:00). Wiedzy w tej sprawie dostarczy indeks Zew, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród 350 niemieckich ekspertów z branży finansowej. Oceniają oni jak w najbliższych sześciu miesiącach będzie kształtowała się sytuacja gospodarcza w Niemczech. Prognozowany dalszy spadek tego wskaźnika (z -8,5 pkt do -10 pkt) może negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0950) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1000).   ● [Fed]   W kontekście spadku oczekiwań dot. docelowego poziomu stóp Fed warto posłuchać popołudniowej wypowiedzi prezesa oddziału Rezerwy Federalnej w St. Luis. Jeżeli Bullard złagodzi swoje dotychczasowe, jastrzębie stanowisko wówczas dolar może jeszcze stracić (punkt oporu EUR/USD: 1,1050), a złoty zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 4,0000).   ● [NATO]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Wilna, gdzie rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO, którego głównymi tematami będą: przyszłość Ukrainy, akcesja Szwecji oraz rewizja planów obronnych Sojuszu.   ● [Aktualne średnie kursy]   EUR/PLN 4,4414, USD/PLN 4,0318, GBP/PLN 5,5651, CHF/PLN 4,5652, EUR/USD 1,1018.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.