Wiara konsumentów przenosi złotego

(piątek, 30-06, 8:50)


 Polska: w czerwcu Wskaźnik Wyprzedzający Koniunkturę wg BIEC osiągnął najwyższą wartość od czterech miesięcy.
Komisja Europejska: oczekiwania inflacyjne konsumentów spadły do najniższego poziomu od 2016 roku.
USA: wg finalnych danych w I kw. 2023 gospodarka urosła bardziej, niż zakładano.
Hiszpania: w czerwcu inflacja CPI spadła poniżej celu ECB.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI), Eurolandzie (HICP) i w USA (PCE core).


Za nami
W czwartek złoty odrobił znaczną część strat poniesionych w środę z powodu jastrzębich wypowiedzi prezesów ECB i Fed.   ● [WWK]   Naszej walucie pomógł najwyższy od czterech miesięcy wynik krajowego Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury wg BIEC (155 pkt w czerwcu wobec 154,6 pkt w maju).   ● [ES, KE]   Zniżce kursu EUR/PLN sprzyjały także niekorzystne dla wspólnej waluty wiadomości z Hiszpanii o spadku inflacji CPI poniżej celu ECB (1,9% r/r) oraz z Brukseli o najgorszych od lutego nastrojach w gospodarce strefy euro. W czerwcu indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm z bloku -zone stopniał z 96,4 pkt do 95,3 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego spadku tylko do poziomu 96 pkt. W dodatku dane KE pokazały, że oczekiwania inflacyjne konsumentów ze strefy euro spadły do najniższego poziomu od 2016 roku (6,1% w VI).   ● [USA]   Zyski PLNa (EUR/PLN min. 4,4361, USD/PLN min. 4,0642) limitowała wzrostowa rewizja finalnych danych nt. PKB USA w I kw. (z 1,3% do 2%), która wsparła konkurencyjnego dolara (EUR/USD min. 1,0860). Dodatkowym atutem makroekonomicznym zielonej waluty stała się wiadomość o największym od października 2021 tygodniowym, spadku liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach (239 tys. vs prognoza 265 tys.; poprzednio 265 tys.). Pod wpływem tych publikacji rynek swapów zaczął wyceniać z 50-procentowym prawdopodobieństwem jeszcze dwie podwyżki stóp do końca roku.   ● [Wall Street]   Optymistyczne dane z gospodarki USA oraz pozytywne wyniki stress testów Fed dla amerykańskich banków sprawiły że indeks Dow Jones Industrial zanotował drugą z rzędu wzrostową sesję (+0,80%).


Przed nami
Wspólnym mianownikiem dzisiejszego Kalendarza Eko jest inflacja.   ● [PL]   Już o godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny poda wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu. Jego prognozowany spadek zwiększy szanse na październikową obniżkę stóp NBP, co mogłoby przywrócić presję na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast wyższy CPI mógłby zmusić RPP do utrzymania wyższych stóp co najmniej do końca roku. Byłoby to z korzyścią dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,0000).   ● [EZ]   Godzinę później (tj. o g. 11:00) poznamy dane o inflacji HICP dla całej strefy euro. Wyższy wynik zwiększy oczekiwania rynku na kolejne podwyżki stóp ECB, co będzie sprzyjać euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0950).   ● [USA]   W drugiej części dnia amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych ogłosi majową wartość wskaźnika PCE core, który jest ważną miarą inflacji, bacznie obserwowaną przez polityków Banku Rezerwy Federalnej. Jego wzrost zwiększy prawdopodobieństwo lipcowej i wrześniowej podwyżki stóp Fed, co będzie pozytywne dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0850). Na makroekonomicznej agendzie zielonej waluty znajdują się także dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów w maju, o aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago w czerwcu oraz nt. nastrojów i oczekiwań inflacyjnych konsumentów w czerwcu (finalny raport Uniwersytetu Michigan).  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.