Topniejące zyski

 (czwartek, 29-06, 8:50)


 Lagarde (ECB): bazowy scenariusz zakłada kolejną podwyżkę stóp w lipcu.
Powell (Fed): zdecydowana większość członków FOMC jest za jeszcze dwiema podwyżkami stóp.
Chiny: w okresie od stycznia do maja br. zyski przedsiębiorstw przemysłowych zanotowały dwucyfrowy spadek.
Bloomberg: cześć polityków Europejskiego Banku Centralnego chciałoby zwiększyć tempo redukcji portfela obligacji ECB.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów w gospodarce strefy euro, inflacja CPI w Niemczech, finalny PKB USA w I kw., amerykański raport jobless claims oraz wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.

Za nami

W środę złoty znalazł się w odwrocie. Naszej walucie zaszkodziły rozczarowujące dane z Chin oraz jastrzębie głosy z Europejskiego Banku Centralnego i z Banku Rezerwy Federalnej.   ● [ChRL]   Chiński urząd statystyczny podał, że w pierwszych pięciu miesiącach tego roku zyski przedsiębiorstw przemysłowych zanotowały dwucyfrowy spadek, gdyż słabnący popyt obniżył ich marże. W dodatku dziennik Wall Street Journal poinformował, że Stany Zjednoczone rozważają nowe ograniczenia eksportu chipów sztucznej inteligencji do Chin, co zwiększyło obawy o dalsze napięcia między dwiema największymi gospodarkami świata. Naturalnie największym przegranym tych informacji był juan (USD/CNH max. 7,2691).   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN (max. 4,4908) sprzyjały pro-eurowe komentarze polityków ECB. Sama prezes Banku Christine Lagarde powiedziała, że bazowy scenariusz zakłada kolejną podwyżkę stóp w lipcu i na ten moment nie przewiduje pauzy. W podobnym tonie wypowiedział się jej zastępca Luis de Guindos, który uważa, że lipcowa podwyżka jest praktycznie przesądzona, a kwestia wrześniowej pozostaje otwarta. Wg członka Rady Prezesów Borisa Vujcica szansa na podniesienie stóp we wrześniu jest duża. Podobny wydźwięk miała wczorajsza informacja agencji Bloomberga, która podała, że część polityków Europejskiego Banku Centralnego chciałoby zwiększyć tempo redukcji portfela obligacji ECB.   ● [Fed]   Wzrostowy trend panował również na rynku USD/PLN (max. 4,1189), czemu sprzyjała m.in. wypowiedź prezesa Fed Jerome'a Powella o tym, że zdecydowana większość członków FOMC jest za jeszcze dwiema podwyżkami stóp funduszy federalnych. Poza tym prezes i przewodniczący Komitetu w jednej osobie powiedział, że nie widzi powrotu amerykańskiej inflacji do celu ani w tym, ani w przyszłym roku.   ● [Giełdy, ropa]   Jego opinia zmartwiła graczy z Wall Street (DJIA: -0,22%). Z kolei ceny ropy wzrosły ponad 2% po informacji o niespodziewanym spadku zapasów tego surowca w USA w poprzednim tygodniu (-9,6 mln brk vs prognoza +1,4 mln brk; poprzednio -3,83 mln brk). 

Przed nami
W dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się ważne dane z Eurolandu i z USA oraz kolejne wystąpienia publiczne polityków ECB i Fed.   ● [KE]   Jako pierwsze poznamy wskaźniki Komisji Europejskiej prognozujące kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Mimo recesyjnych sygnałów z gospodarki (np. PMI) analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co mogłoby podbudować euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0970) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4200, USD/PLN: 4,0000).   ● [DE]   W drugiej części dnia zobaczymy jak wstępnie kształtowały się ceny konsumpcyjne w czerwcu. Rynek spodziewa się pierwszego od czterech miesięcy wzrostu inflacji CPI w Niemczech. Materializacja tej prognozy mogłaby zwiększyć nacisk na ECB ws. utrzymania dotychczasowego tempa podwyżek stóp w II połowie roku, co byłoby szkodliwe dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500).   ● [USA]   Dodatkowym wyzwaniem dla naszego pieniądza będzie publikacja finalnych danych nt. PKB USA w I kw. oraz ogłoszenie amerykańskiego raportu jobless claims. Lepsze od prognoz wyniki będą premiować konkurencyjnego dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870).   ● [ECB, Fed]   Wieczorem warto jeszcze posłuchać co nowego mają do powiedzenia: Jerome Powell (prezes Fed - o g. 20:30), Pablo Hernández de Cos (członek Rady Prezesów ECB - również o g. 20:30) oraz Raphael Bostic (prezes oddziału Fed w Atlancie - o g. 21:00).  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.