Dobry PLN obstawia zmianę

  (wtorek, 6-06, 8:50)


 Złoty jest najdroższy wobec euro od 11 czerwca 2021 roku.
GPW: indeks WIG20 osiągnął najwyższy poziom od 13 miesięcy.
Sentix: w czerwcu nastroje inwestorów ze strefy euro są najgorsze od stycznia br.
USA: w maju aktywność w sektorze usług (wg ISM) była najniższa od początku roku.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz decyzja RPP ws. stóp procentowych NBP.

Za nami
   ● [PL]   Pod wpływem ostatnich wydarzeń na polskiej scenie politycznej (tj. podpisania przez prezydenta RP tzw. ustawy Lex Tusk oraz wielkiego anty-rządowego marszu w Warszawie), inwestorzy zaczęli obstawiać zmianę władzy w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wizja szybszego odblokowania środków z KPO oraz odpolitycznienia RPP sprzyjała polskim aktywom. Indeks WIG20 zameldował się wczoraj na najwyższym poziomie od 13 miesięcy, a złoty był najdroższy wobec euro od 11 czerwca 2021.   ● [€Z]   Zniżce kursu EUR/PLN (min. 4,4701) towarzyszyły niekorzystne dla wspólnej waluty informacje o najgorszych od stycznia br. nastojach inwestorów ze strefy euro (Sentix: -17 pkt w VI vs prognoza -15,1 pkt.; poprzednio: -13,1 pkt.) oraz o mniejszym, niż zakładano wzroście aktywności w sektorze usług Eurolandu (PMI: 55,1 w V vs prognoza 55,9 pkt; poprzednio 56,2 pkt).   ● [USD]   Na korzyść polskiej waluty wypadł także bilans wydarzeń na rynku USD/PLN (min. 4,1688), gdzie dolar stracił z powodu wiadomości o najniższej od grudnia ubiegłego roku, aktywności w amerykańskim sektorze usług. W maju indeks ISM niespodziewanie spadł do 50,3 pkt (z 51,9 pkt w kwietniu), podczas gdy rynek oczekiwał jego wzrostu do 52,3 pkt. Dodatkowym makro-obciążeniem dla zielonej waluty były gorsze od oczekiwań dane nt. zamówień w przemyśle USA w kwietniu (0,4% m/m vs prognoza 0,8%; poprzednio 0,6). Względnie równoważące się słabe wyniki ekonomiczne z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych utrzymały kurs wymiany walut tych krajów w przedziale od 1,0674 do 1,0731.

Przed nami
   
● [RPP]   Dziś krajowa Rada Polityki Pieniężnej ogłosi decyzję ws. poziomu stóp procentowych w Polsce. Inwestorzy są przekonani, że dziewiąty miesiąc z rzędu RPP utrzyma je bez zmian, ale są ciekawi czy w końcu formalnie zakończy cykl podwyżek i czy zapowie termin pierwszej obniżki. Z ostatnich wypowiedzi przewodniczącego Glapińskiego wynika, że Rada może zacząć łagodzić swoją politykę już w październiku br. Potwierdzenie tej możliwości w Komunikacie może wycofać inwestorów od złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000), natomiast brak takiego zapisu mógłby ich ośmielić do dalszych zakupów naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500).   ● [€Z]   Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem stricte ekonomicznym, które może dziś wzbudzić zainteresowanie na rynkach globalnych, jest publikacja danych o sprzedaży detalicznej w strefie euro. Jej prognozowane odbicie w kwietniu (z -1,2% m/m do +0,2% m/m może pomóc wspólnej walucie w powrocie do trendu wzrostowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0780), zaś jej kolejny spadek to udaremni (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0660).   ● [ChRL]   Na horyzoncie inwestorzy wypatrują już jutrzejszych danych nt. handlu zagranicznego Chin, które wpłyną na kondycję walut rynków wschodzących.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.