Lagarde nie ma dowodów

  (piątek, 2-06, 8:50)


Polska: w maju odnotowano niespodziewany wzrost indeksu PMI dla sektora przemysłu.
Strefa euro: w maju inflacja CPI spadła do najniższego poziomu od lutego 2022.
Lagarde (prezes ECB): nie ma jeszcze wyraźnych dowodów, że inflacja bazowa osiągnęła już swój szczyt.
USA: raport ADP pokazał dużo mniejszy od oczekiwań, spadek dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym.
Dziś w nocy Senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę o podniesieniu pułapu zadłużenia, zapobiegając pierwszej w historii niewypłacalności USA.
Kalendarz Eko: raport Departamentu Pracy USA.

Za nami
   ● [PMI PL]   Wczorajsza publikacja indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego zasygnalizowała nieznaczną poprawę koniunktury w krajowym przemyśle. W maju wskaźnik wzrósł z 46,6 pkt do 47 pkt., podczas gdy rynek spodziewał się jego dalszego spadku do 45,9 pkt. W komentarzu do tych danych firma sporządzająca badanie (S&P Global) napisała, że „kondycja łańcuchów dostaw uległa poprawie, a presja cenowa osłabła w największym stopniu w historii badania. Produkcja, nowe zamówienia i zatrudnienie spadły w wolniejszym tempie niż w kwietniu. Tymczasem czas dostaw skrócił się w największym stopniu od dekady, a koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych odnotowały rekordowe spadki”. Pod wpływem tej pokrzepiającej informacji kurs EUR/PLN spadł do 4,5105. ● [ECB] Straty wspólnej waluty zmniejszyło zasygnalizowanie przez prezes ECB kolejnych podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Mimo wczorajszej wiadomości o najniższej od lutego 2022 inflacji HICP w Eurolandzie (6,1% vs prognoza 6,3%; poprzednio 7%), Christine Lagarde uważa iż nie ma jeszcze wyraźnych dowodów na to, że inflacja bazowa osiągnęła już swój szczyt. W następstwie jej wypowiedzi rynek bazowy EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,07 (max. 1,0779).   ● [ISM, ADP]   Jego zwyżce sprzyjał anty-dolarowy wynik indeksu ISM dla sektora przemysłu USA, który nadspodziewanie spadł w maju (46,9 pkt vs prognoza 47 pkt; poprzednio 47,1 pkt). Pozycji zielonej waluty (USD/PLN min. 4,1858) bronił raport ADP, który pokazał dużo mniejszy od oczekiwań, spadek dynamiki zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP w maju (278 tys. vs prognoza 170 tys.; poprzednio 291 tys.).   ● [Rupia]   Na rynkach wschodzących pozytywnie wyróżniła się indyjska rupia, która ma za sobą najlepszy dzień od dwóch miesięcy. Kurs USD/INR osiągnął najwyższy poziom od dwóch tygodni (max. 82,3675), po informacji o nadspodziewanym wzroście PKB Indii w I kw.

Przed nami

   ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy z całego świata fokusują się na publikacji raportu amerykańskiego Departamentu Pracy, który będzie determinować ich oczekiwania ws. czerwcowej decyzji FOMC (14-06). Analitycy spodziewają się spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (z 253 tys. do 190 tys.) oraz wzrostu stopy bezrobocia w maju (z 3,4% do 3,5%).   ● [Scenariusze]   Materializacja tych prognoz mogłaby skłonić Fed do wstrzymania podwyżek stóp, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) i tym samym pozytywne dla jego konkurentów z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast lepsze wyniki dałyby Bankowi Rezerwy Federalnej zielone światło do dalszego zacieśnienia amerykańskiej polityki pieniężnej, co byłoby z korzyścią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a więc ze szkodą dla złotego & co. (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000)Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.