Ameryka pożyczy więcej

 (czwartek, 1-06, 8:50)


 Polska: w maju inflacja CPI spadła do najniższego poziomu od kwietnia 2022.
Główny Urząd Statystyczny zrewidował w dół dane nt. PKB Polski w I kw.
Wnorowski (RPP): dyskusja o obniżkach stóp NBP jest przedwczesna.
USA: liczba wakatów w gospodarce była w kwietniu najwyższa od stycznia br.
Jefferson oraz Harker z Fed opowiedzieli się za wstrzymaniem cyklu podwyżek stóp Fed w czerwcu.
Dziś w nocy Izba Reprezentantów USA przegłosowała zwiększenie limitu zadłużenia.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA, inflacja HICP z Eurolandu oraz amerykańskie raporty ADP i jobless claims.


Za nami

  ● [CPI PL]   Wczorajsza wiadomość o najniższej od ponad roku inflacji CPI w Polsce, zwiększyła szanse na tegoroczne obniżki stóp NBP. Wg wstępnych danych w maju, krajowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł z 14,7% r/r do 13% r/r i był o 0,2% niższy, niż przewidywali średnio analitycy ankietowani przez PAP. Pod wpływem tej publikacji rynek FRA zaczął wyceniać, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy RPP zetnie stopy procentowe łącznie o 120 punktów bazowych. Taka perspektywa położyła się cieniem na notowaniach złotego. Na dokładkę anty-reklamę zrobiła naszej walucie spadkowa rewizja finalnych danych nt. PKB Polski w I kwartale 2023 (z -0,2% r/r do -0,3%). Straty PLNa zamortyzował komentarz Henryka Wnorowskiego z RPP, który uważa, że dyskusja o obniżkach stóp NBP jest przedwczesna. W jego ocenie możliwość takiego ruchu wykracza poza horyzont najbliższych siedmiu miesięcy z uwagi na silną gospodarkę i perspektywy PKB, którego wzrost szacuje na ponad 1% w tym roku.   ● [FR, DE]   Spadek kursu EUR/PLN (max. 4,5454) limitowały też zaskakujące informacje o deflacji we Francji (CPI: -0,1% m/m w V vs prognoza 0,3%; poprzednio 0,6%) oraz w Niemczech (-0,1% vs prognoza 0,2%; poprzednio 0,4%), które sprawiły, że inwestorzy zlikwidowali zakłady na 50-punktowe podwyżki stóp ECB w tym roku. Po ogłoszeniu danych przez francuski urząd statystyczny, popularny eurodolar znalazł się na najniższym poziomie od 20 marca br. (min. 1,0635).   ● [USA]   Jednocześnie do nowych zakupów zielonej waluty (USD/PLN max. 4,2644) zachęcała najwyższa od stycznia br. liczba wakatów w gospodarce USA w kwietniu (JOLTS: 10,01 mln vs prognoza 9,37 mln; poprzednio 9,74 mln). Zyski dolara pomniejszyły głosy Philipa Jeffersona i Patricka Harkera z Fed za wstrzymaniem cyklu podwyżek stóp Fed w czerwcu. Za sprawą ich wypowiedzi prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrosło wczoraj z 29% do 72% (wg narzędzia FedWatch).

Przed nami
   ● [PMI]   Początek miesiąca przyniesie m.in. publikacje indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu. Prognozowany dalszy spadek (trzeci z rzędu) może zwiększyć niechęć inwestorów do złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000), zaś przerwanie tego trendu mogłoby przywrócić ich wiarę w naszą walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2000).   ● [HICP, ECB]   W kontekście spadku oczekiwań na większe podwyżki stóp ECB warto śledzić ogłoszenie wstępnych danych o inflacji HICP ze strefy euro. Okazję do ich skomentowania będzie miała 30 minut później prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Gołębi przekaz sygnalizujący postępujący proces dezinflacji w Regionie osłabi wspólną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0630).   ● [ADP, JC, ISM]   Z kolei wyzwaniem dla dolara będę amerykańskie raporty ADP, jobless claims oraz ISM. Analitycy spodziewają się spadku dynamiki zatrudnienia w sektorze prywatnym, wzrostu nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz pogłębienia regresu sektora przemysłowego. Materializacja tych prognoz może wyhamować wzrost wartości zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0700). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.