Glapiński stawia warunki

  (poniedziałek, 12-06, 8:50)


 Kurs EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od 17 grudnia 2020.
USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od października 2021.
Wall Street: indeks S&P 500 osiągnął najwyższy poziom od sierpnia 2022.
Glapiński (RPP): jeśli inflacja zejdzie poniżej poziomu 10% i będzie pewność, że przez najbliższe kwartały będzie spadać, to wówczas pojawi się możliwość obniżek stóp NBP.
Kalendarz Eko: w tym tygodniu inflacja CPI w USA (wt.) oraz decyzje monetarne Fed (śr.) i ECB (czw.). 

Za nami
Mimo długiego weekendu w Polsce, na rynku walutowym nie brakowało chętnych do zakupów złotego (EUR/PLN min. 4,4345, USD/PLN min 4,1233).   ● [USD]   PLN oraz inne waluty rynków wschodzących zyskały po czwartkowej wiadomości zza oceanu, o najwyższej od października 2021 liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu (261 tys.  vs prognoza 235 tys.; poprzednio 233 tys.). Informacja ta zwiększyła oczekiwania inwestorów, że Fed wstrzyma podwyżki stóp w czerwcu, co osłabiło konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,0787). Zdaniem analityków ostatni raport jobless claims wskazuje na rozluźnienie amerykańskiego rynku pracy, co może pomóc Bankowi Rezerwy Federalnej stłumić inflację.   ● [Wall Street, VIX]   Nadzieje na taki rozwój sytuacji sprawiły, że indeks akcji S&P 500 zameldował się na najwyższym poziomie od sierpnia 2022. Skalę optymizmu inwestorów odzwierciedlał wskaźnik VIX (tzw. indeks strachu), który zameldował się w piątek na najniższym poziomie od lutego 2020.   ● [RPP]   Zyski naszego pieniądza mogły być nawet większe gdyby nie wypowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego, że jeśli inflacja zejdzie poniżej poziomu 10% i będzie pewność, że przez najbliższe kwartały będzie spadać, to wówczas pojawi się możliwość obniżek stóp procentowych w Polsce.   ● [NOK]   W piątek w Europie obok złotego dobrze stała korona norweska, która zdrożała po informacji o rekordowym wzroście inflacji bazowej w Norwegii, co zwiększyło oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp Norges Banku.   ● [TRY]   Wśród walut spod znaku EM negatywnie wyróżniła się turecka lira. Kurs USD/TRY wzrósł do max. 23,7896 (tj. najwyżej w historii) po tym, jak prezydent Erdogan nominował Hafize Gaye Erkan na nowego prezesa banku centralnego Turcji, co może oznaczać koniec niskich stóp TCMB i ciągłej interwencji rządu w celu obrony liry.

Przed nami
W tym tygodniu inwestorzy czekają na trzy wydarzenia najwyższej rangi.   ● [CPI USA, Fed]   Pierwszym (chronologicznie) będzie jutrzejsze ogłoszenie danych o amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych w maju br. Jej dalszy spadek zwiększy szanse, że w środę Bank Rezerwy Federalnej wstrzyma cykl normalizacji stóp, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz korzystne dla jego rywali z rynków G10 i walut EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wzrost wskaźnika CPI mógłby skłonić Fed do kolejnej podwyżki, co z kolei zwiększyłoby atrakcyjność zielonej waluty w oczach inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), dając sygnał do sprzedaży jego wschodzących konkurentów, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000).   ● [ECB]   W czwartek zainteresowanie inwestorów przeniesie się do Frankfurtu, gdzie swoje posiedzenie zakończy Europejski Bank Centralny. Rynek spodziewa się, że ECB podniesie stopę refinansową o 25 pb. do 4%.   ● [PL]   W najbliższych dniach nie zabraknie również ciekawych publikacji danych z gospodarki krajowej. Już jutro ogłoszony zostanie bilans płatniczy Polski w kwietniu, a w czwartek finalny wynik inflacji CPI w maju.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.