Eko-logika?

  (czwartek, 22-06, 8:50)


 Powell (Fed): spodziewam się nieco wyższych stóp na koniec roku i długiej drogi powrotu inflacji do celu.
Polska: w maju odnotowano niższe od prognoz wyniki dot. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz zatrudnienia.
Wielka Brytania: w poprzednim miesiącu inflacja CPI nieoczekiwanie zatrzymała się.
Kalendarz Eko: decyzje monetarne SNB i BoE, dane z Polski o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej i nastrojach konsumentów, amerykański raport jobless claims, sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA oraz cd. przesłuchań prezesa Fed w Kongresie.

Za nami

Wczorajsza sesja walutowa rozgrywała się na przekór ekonomicznej logice.   ● [PLN]   Mimo, niższych od prognoz wyników z polskiej gospodarki dot. produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz zatrudnienia w maju (wszystkie dane znajdują się w naszym Kalendarzu Eko), kurs EUR/PLN zbliżył się do bariery 4,4300 (min. 4,4320), a rynek USD/PLN sforsował punkt wsparcia 4,0500 (min. 4,0331).   ● [GBP]   Z kolei funt szterling stracił mimo wzrostu oczekiwań na kolejne podwyżki stóp BoE, które spowodowała informacja, że w maju brytyjska inflacja CPI zatrzymała się (8,7% r/r vs prognoza 8,4%; poprzednio 8,7%).   ● [USD]   W trendzie spadkowym znalazł się również dolar. Mimo jastrzębiego stanowiska prezesa Fed podczas wczorajszego przesłuchania w Kongresie USA, kurs EUR/USD powrócił w stronę granicy 1,10 (max. 1,0995). Zeznając przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów Jerome Powell powiedział, że spodziewa się nieco wyższych stóp na koniec roku i długiej drogi powrotu inflacji do celu.   ● [EUR]   Zwyżce eurodolara sprzyjały opinie Joachima Nagela i  Isabel Schnabel z ECB, wg których Inflacja w strefie euro jest uporczywa i może wymagać utrzymania wyższych stóp przez dłuższy czas.   ● [BTC]   Udany dzień mają za sobą posiadacze kryptowalut. Cena bitcoina wzrosła powyżej 30 tysięcy USD po tym, jak BlackRock (największa spółka zarządzająca aktywami na świecie) złożył wniosek o uruchomienie spotowego funduszu ETF na BTC.

Przed nami
Przed nami kolejny dzień naszpikowany ważnymi wydarzeniami ekonomicznymi.   ● [SNB]   Już o godzinie 9:30 poznamy decyzję Narodowego Banku Szwajcarii ws. stóp procentowych SNB. Rynek spodziewa się ich podwyżki o 25 pb., co zwiększy atrakcyjność franka.   ● [GUS]   Pół godziny później będziemy się emocjonować publikacjami z Polski. Równocześnie o godzinie 10:00 GUS poda dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej w maju oraz o nastrojach konsumentów w czerwcu (wskaźniki BWUK i WWUK). W razie lepszych wyników kursy EUR/PLN i USD/PLN mogłyby sforsować punkty wsparcia 4,4300 i 4,0000, a w przypadku gorszych powędrować w stronę punktów oporu 4,5000 i 4,1000.   ● [BoE]   Po południu dowiemy się jaka będzie reakcja Banku Anglii na wczorajszą wiadomość, że w maju brytyjska inflacja pozostała bez zmian. Jastrzębia podwyżka BoE może wypromować funta szterlinga.   ● [TCMB]   Dociekliwi eko-obserwatorzy powinni także zwrócić uwagę na konkluzje ze spotkania banku centralnego Turcji, pod przewodnictwem nowej prezes Hafize Gaye Erkan. Analitycy spodziewają się, że TCMB podbije oprocentowanie liry do 20% (wobec 8,5% obecnie). ● [USA] W dalszej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się do USA, gdzie zaplanowano publikacje danych nt. nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz dalszy ciąg przesłuchań prezesa Fed w Kongresie. Tym razem Jerome Powell stanie przed Komisją Bankową amerykańskiego Senatu USA. Lepsze wyniki makro i nieco bardziej jastrzębi przekaz przewodniczącego FOMC w porównaniu do wczorajszej wypowiedzi umocnią dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), a odwrotny splot ekonomiczny go osłabi (punkt oporu EUR/USD: 1,1000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.