Ostry jak Šimkus

  (środa, 31-05, 8:50)


 Polski WIG20 był wczoraj najsłabszym indeksem giełdowym w Europie.
Šimkus (ECB): spodziewam się 25-punktowych podwyżek stóp w czerwcu i w lipcu.
Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najgorsze od grudnia 2022.
USA: w maju zaufanie konsumentów okazało się wyższe od oczekiwań.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce i w Niemczech, amerykański raport JOLTS oraz wystąpienia publiczne czterech polityków Fed.

Za nami
We wtorek na rynku krajowym głośnym echem odbijała się wciąż poniedziałkowa decyzja prezydenta RP Andrzej Dudy o podpisaniu tzw. ustawy Lex Tusk. Wzrost ryzyka politycznego nad Wisłą spowodował odwrót inwestorów od złotego (EUR/PLN max. 4,5470, USD/PLN max. 4,2512) oraz od polskich akcji. Skalę niepokoju odzwierciedla fakt, że WIG20 był wczoraj najsłabszym indeksem giełdowym na Starym Kontynencie (-1,72%).   ● [ECB]   Zwyżce kursu EUR/PLN sprzyjały również słowa Gediminasa Šimkusa z Europejskiego Banku Centralnego, że spodziewa się 25-punktowych podwyżek stóp ECB w czerwcu i w lipcu. Pod wpływem tej wypowiedzi popularny eurodolar powrócił powyżej granicy 1,07 (max. 1,0747). Jednocześnie zielonej walucie ciążyły obawy o przeforsowanie w Kongresie weekendowego porozumienia ws. zwiększenia limitu zadłużenia USA (DJIA: -0,15%, ropa Crude: -4,89%). Członkowie Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Mace oraz Ralph Norman zapowiedzieli wczoraj, że nie poprą porozumienia.   ● [CB]   Straty zielonej waluty zamortyzował dużo wyższy od oczekiwań wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów w maju (Conference Board: 102,3 pkt vs prognoza 99,1 pkt; poprzednio 103,7 pkt).   ● [KE]   Z kolei zyski euro przycięła wiadomość o najgorszych od grudnia 2022, nastrojach w gospodarce Eurolandu. W maju indeks Komisji Europejskiej przygotowany na podstawie badań opinii firm ze strefy euro stopniał z 99 pkt aż do 96,5 pkt, podczas gdy rynek oczekiwał jego marginalnego spadku do 98,9 pkt.   ● [ChRL]   Od rana traci juan. Kurs USD/CNH wzrósł do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy (max. 7,1213), po informacji o drugim miesięcznym z rzędu spadku aktywności w chińskim sektorze przemysłu w maju (NBS PMI: 48,8 pkt vs prognoza 49,4 pkt; poprzednio 49,2 pkt). 

Przed nami
   
● [CPI PL]   Ostatni dzień miesiąca przyniesie ogłoszenie wstępnych danych o krajowej inflacji CPI w maju. Prognozowany jej dalszy spadek może zwiększyć oczekiwania na tegoroczne obniżki stóp, co byłoby negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000). Natomiast mniej prawdopodobny wzrost CPI mógłby dać mocny argument jastrzębiom z RPP za utrzymaniem wyższych stóp NBP przez dłuższy czas, co z kolei byłoby z korzyścią dla naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,2000). Dodatkowym makro-wyzwaniem dla PLNa będzie finalny wynik polskiego PKB w I kw.   ● [CPI DE, JOLTS]   Na rynkach globalnych kierunek zmian wyznaczą dane o niemieckiej inflacji cen konsumpcyjnych oraz o liczbie wakatów w gospodarce USA. Wzrost CPI w Niemczech zwiększyłby presję na ECB ws. kolejnych podwyżek stóp, co byłoby pozytywne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0750). Natomiast wyższy JOLTS dałby politykom amerykańskiego banku centralnego następny powód do jeszcze co najmniej jednej podwyżki stóp Fed, a graczom walutowym do zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0670).   ● [Fed]   Dodatkowych wskazówek ws. czerwcowej decyzji FOMC mogą także dostarczyć dzisiejsze wystąpienia publiczne czterech członków Komitetu (Patricka Harkera, Philipa Jeffersona, Michelle Bowman i Susan Collins) oraz wieczorna publikacja Beżowej Księgi Fed.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.