Inflacja oczami Amerykanów i Fed

 (poniedziałek, 19-06, 8:50)


 Barkin (Fed): jestem skłonny dalej podnosić stopy jeśli najbliższe dane nie potwierdzą, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu.
Waller (Fed): potrzebne będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej, gdyż inflacja bazowa “po prostu się nie zmienia”.
Uniwersytet Michigan: w czerwcu oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów spadły do najniższego poziomu od marca 2021.
Polska: w maju odnotowano spadek inflacji bazowej.
 Kalendarz Eko (w tym tygodniu): przesłuchania prezesa Fed w amerykańskim Kongresie, dane z Polski o PPI, płacach, produkcji i sprzedaży oraz wstępne wyniki indeksów PMI z EZ i USA.

Za nami
Końcówka tygodnia upłynęła na rynku walutowym pod znakiem umocnienia dolara oraz osłabienia jena i złotego.   ● [USD]   Zielonej walucie pomogły głosy dwóch polityków amerykańskiego banku centralnego o możliwych kolejnych podwyżkach stóp Fed. Prezes oddziału Rezerwy Federalnej z Richmond Tom Barkin powiedział, że jest skłonny dalej podnosić stopy jeśli najbliższe dane nie potwierdzą, że inflacja zmierza do 2-procentowego celu. Z kolei członek zarządu Banku Christopher Waller przyznał, że potrzebne będzie dalsze zacieśnianie amerykańskiej polityki pieniężnej, gdyż inflacja bazowa “po prostu się nie zmienia”. Ponadto makroekonomicznym atutem dolara (EUR/USD min. 1,0918) stała się wiadomość o najlepszych od czterech miesięcy nastrojach konsumentów w USA. W czerwcu wartość opisującego je indeksu, autorstwa Uniwersytetu Michigan podskoczyła z 59,2 pkt aż do 63,9 pkt, podczas gdy rynek spodziewał się jego wzrostu do zaledwie 60,2 pkt. Do wyższego wyniku tego wskaźnika przyczyniły się niedawne informacje z USA o przedłużeniu limitu zadłużenia rządu federalnego oraz o spadku inflacji w maju. W dodatku raport UM pokazał, że roczne oczekiwania inflacyjne amerykańskich konsumentów obniżyły się w czerwcu najbardziej od grudnia 2008 (tj. o 0,9% m/m), schodząc do najniższego poziomu od marca 2021 (do 3,3%).   ● [PLN]   Oprócz jastrzębich sygnałów z Fed i z gospodarki USA złotemu zaszkodziły również słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o tym, że pierwsze ładunki rosyjskiej taktycznej broni jądrowej zostały już dostarczone na Białoruś (EUR/PLN max. 4,4737, USD/PLN max. 4,0944).   ● [JPY]   Największym przegranym piątkowej sesji walutowej był japoński jen. Kurs EUR/JPY osiągnął najwyższy poziom od 15 lat (max. 155,33) po tym, jak Bank Japonii utrzymał ujemne stopy procentowe BoJ. Na dodatek najnowsze projekcje pokazały, że politycy BoJ spodziewają się niższej inflacji w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Przed nami
   ● [PL]   Rozpoczynający się tydzień przyniesie wiele publikacji makroekonomicznych z Polski, które pozwolą nam ocenić, jak krajowa gospodarka radzi sobie w drugim kwartale. W środę poznamy majowe dane nt. inflacji PPI, produkcji przemysłowej oraz przeciętnych wynagrodzeń, a w czwartek nt. sprzedaży detalicznej, produkcji budowlano-montażowej oraz aktualnych nastojów konsumentów. Gorsze od prognoz wyniki mogą sprowadzić złotego na ziemię (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500), a lepsze go napędzić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,0500).   ● [Rynki światowe]   Gracze globalni czekają na przesłuchania prezesa Fed Jerome'a Powella w amerykańskim Kongresie (środa-czwartek) oraz na ogłoszenie wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Eurolandu i USA. Jeżeli nie nadejdą zaskakujące informacje ze świata geopolityki bądź sygnały dot. treści przemówienia przewodniczącego FOMC zmiany na rynku EUR/USD będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: punkt wsparcia: 1,0900; punkt oporu: 1,0970. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.