Postępy złotego

  (wtorek, 20-06, 8:50)


 Xi (prezydent ChRL): USA i Chiny poczyniły postępy w stabilizowaniu stosunków dwustronnych.
Rynek długu UK: rentowność dwuletnich obligacji brytyjskich po raz pierwszy od 2008 roku zameldowała się powyżej granicy 5%.
Kazmir (ECB): popieram podwyżkę stóp ECB w lipcu i pozostaję otwarty na kolejny taki ruch we wrześniu.
Kalendarz Eko: dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów oraz wystąpienie publiczne prezesa Williamsa z Fed. 

Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się dla złotego obiecująco.   ● [USA-ChRL]   Naszą walutę pozytywnie stymulowała wiadomość, że podczas wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Antonego Blinkena w Pekinie, USA i Chiny poczyniły postępy w stabilizowaniu stosunków dwustronnych.   ● [BoE, GBP]   Zyski PLNa (EUR/PLN min. 4,4444, USD/PLN min. 4,0656) i innych walut EU limitowało wysokie prawdopodobieństwo czwartkowej podwyżki stóp Banku Anglii o 25 pb. (aktualnie aż 75% szans). Perspektywa wyższego oprocentowania funta sprawiła, że rentowność dwuletnich obligacji brytyjskich, po raz pierwszy od 2008 roku, zameldowała się powyżej granicy 5%, a kurs EUR/GBP osiągnął najniższy poziom od sierpnia 2022 (min. 0,8518).   ● [ECB, EUR]   Pozycji euro bronił członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Peter Kazmir mówiąc, że popiera podwyżkę stóp ECB w lipcu i pozostaje otwarty na kolejny taki ruch we wrześniu. W jastrzębim tonie wypowiedziała się również Isabel Schnabel, która uważa, że w kwestii podwyżek stóp lepiej jest zrobić za dużo niż za mało. Rynek walutowy w Londynie zamknął się wczoraj o godzinie 17:00 na poziomie EUR/USD 1,0927, EUR/PLN 4,4495, USD/PLN 4,0735. Inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych wzięli sobie wczoraj wolne w związku ze świętem Dnia Wyzwolenia.   ● [PBoC]   Od rana traci juan. Kurs USD/CNH wzrósł do max. 7,1854 po tym, jak Ludowy Bank Chin obniżył jednoroczną stopę pożyczkową o 10 pb do 3,55%. 

Przed nami
   
● [USA]   Dziś na makroekonomicznej agendzie inwestorów znajdują się ważne dane z USA nt. pozwoleń i rozpoczętych budów domów w maju oraz wystąpienie publiczne prezesa oddziału Fed z Nowego Jorku. Lepsze wyniki z rynku budowlanego oraz jastrzębie komentarze Williamsa (sygnalizujące kolejne podwyżki stóp) umocnią dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900), osłabiając jego rywali z rynków G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast odwrotny splot ekonomiczny mógłby skierować rynek bazowy EUR/USD w stronę granicy 1,10. W tym scenariuszu kursy EUR/PLN i USD/PLN mogłyby sforsować punkty wsparcia 4,4300 i 4,0500.   ● [MNB]   Nasza waluta może także upatrywać swojej szansy w dzisiejszym posiedzeniu Narodowego Banku Węgier, jeśli ten znów złagodzi swoją politykę i jeśli inwestorzy zdecydują się na przetasowanie swoich portfeli w ramach Regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast jeżeli cięciu stóp NMB będzie towarzyszyć odpływ kapitału z CEE, złoty będzie jednym z poszkodowanych.   ● [Jutro]   Jednak potencjalne zmiany na rynkach PLN i USD mogą być ograniczone z powodu oczekiwania: krajowych graczy na jutrzejsze dane GUS o PPI, produkcji i płacach, a globalnych inwestorów na przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.