Zbudowany dolar

(środa, 21-06, 8:50)


 USA: w maju liczba rozpoczętych budów domów była najwyższa od kwietnia 2022.
Korona szwedzka jest najtańsza wobec euro w historii.
Kurs CHF/PLN osiągnął najniższy poziom od roku.
Kalendarz Eko: dane z Polski o inflacji PPI, płacach, produkcji oraz przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA.


Za nami
   ● 
[USA]   Wczorajszemu oczekiwaniu na dzisiejsze przesłuchanie prezesa Fed w Kongresie USA towarzyszył wzrost wyceny dolara. Pozycję wyjściową zielonej waluty przed tym wydarzeniem poprawiły bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku budowlanego, które pokazały najwyższą od lutego br. ilość wydanych pozwoleń i najwyższą od kwietnia 2022 liczbę rozpoczętych budów domów w maju (wszystkie wyniki znajdują się 
w naszym Kalendarzu Eko). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,09 (min. 1,0893). Na drugim biegunie rynku FX znalazły się: chiński juan, dolar australijski oraz korona szwedzka.   ● [CNH]   Renminbi osiągnął najniższą wartość wobec dolara amerykańskiego od 7 miesięcy po decyzji Ludowego Banku Chin o obniżeniu stóp procentowych PBoC (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24).   ● [AUD]   Natomiast Aussie znalazł się w odwrocie po tym, jak protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii pokazał, że czerwcowa decyzja o podniesieniu stóp procentowych była „dobrze wyważona”.  Zwiększyło to oczekiwania, że w lipcu RBA utrzyma je bez zmian.   ● [SEK]   Do grona outsiderów dołączył popularny SEK, który był wczoraj historycznie najtańszy w stosunku do euro. Jest to wynik utrzymujących się obaw inwestorów, że sytuacja na rynku nieruchomości w Szwecji ograniczy Riksbankowi pole do kolejnego podniesienia stóp na przyszłotygodniowym posiedzeniu.   ● [PLN]   Gołębie sygnały z Chin, Australii oraz Szwecji pomogły złotemu (EUR/PLN min. 4,4357, USD/PLN min. 4,0557, CHF/PLN min. 4,5215 tj. najniżej od 16 czerwca 2022).


Przed nami
   ● 
[Powell]   Dziś uwaga inwestorów z całego świata będzie skierowana na wystąpienie Jerome'a Powella w Kongresie USA (o g. 16:00). Prezes Banku Rezerwy Federalnej przedstawi tam półroczny raport nt. amerykańskiej polityki pieniężnej oraz będzie odpowiadał na pytania kongresmenów z Komisji ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Ewentualna zapowiedź kolejnych podwyżek stóp Fed będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0870), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,1500). W razie mało jastrzębiego przekazu od przewodniczącego FOMC zielona waluta znajdzie się opałach (punkt oporu EUR/USD: 1,0970). Na takim scenariuszu mogłyby skorzystać waluty rynków wschodzących, w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,0500).   ● [GUS]   O pozycji wyjściowej PLNa zdecydują dane Głównego Urzędu Statystycznego nt. inflacji cen producentów (PPI), produkcji przemysłowej oraz przeciętnego zatrudnienia i płac w krajowym sektorze przedsiębiorstw w maju.   ● [Inne]   Oprócz zeznania Powella oraz publikacji GUSu, w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się: decyzja Narodowego Banku Czech ws. stóp CNB (rynek oczekuje statusu quo) oraz wystąpienia publiczne polityków ECB (Joachima Nagela) i Fed (Lisa Cook, Philip Jefferson oraz Austan Goolsbee).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.