Zatrudnienie dolara

 (poniedziałek, 5-06, 8:50)


Rynek pracy USA: w maju zatrudnienie w sektorze pozarolniczym było najwyższe od stycznia br., ale stopa bezrobocia wzrosła do najwyższego poziomu od października 2022.
Biden (prezydent USA): dzięki porozumieniu ws. zadłużenia uniknęliśmy zapaści gospodarki.
Wall Street: technologiczny Nasdaq osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2022.
Prezydent RP Andrzej Duda: chcę teraz znowelizować ustawę Lex Tusk, którą podpisał w ubiegły poniedziałek.
GPW: indeks WIG ma za sobą najlepszą sesję w tym roku.
Kalendarz Eko: indeksy PMI dla sektora usług Eurolandu, Sentix i inflacja PPI w strefie euro oraz zamówienia w amerykańskim przemyśle. 

Za nami
   ● [Raport DP]   W piątek najbardziej oczekiwanym wydarzeniem ekonomicznym na świecie była publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Jego majowa odsłona pokazała najwyższy od stycznia br. wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (339 tys. vs prognoza 190 tys.; poprzednio 294 tys.), ale też najwyższą od października 2022 stopę bezrobocia (3,7% vs prognoza 3,5%; poprzednio 3,4%) oraz niespodziewany spadek dynamiki płacy godzinowej (4,3% r/e vs prognoza 4,4%; poprzednio 4,4%). Po tych informacjach rynek dalej wyceniał pauzę w podwyżkach stóp Fed w czerwcu (jest na to 74% szans wg narzędzia FedWatch), a inwestorzy zwiększyli zakłady na to, że podniesie je w lipcu (prawdopodobieństwo 53,5%).   ● [USD, Wall Street]   Taka percepcja okazała się zadowalająca zarówno dla posiadaczy dolara (EUR/USD min. 1,0690), jak i graczy z Wall Street (DJIA: +2,12%). Amerykańskie aktywa skorzystały także na uchwaleniu przez Senat Stanów Zjednoczonych ustawy o podniesieniu pułapu zadłużenia, która wg prezydenta Bidena zapobiegła zapaści gospodarki USA. Dzięki temu technologiczny Nasdaq zameldował się w piątek na najwyższym poziomie od kwietnia 2022.   ● [WIG20, PLN]   Amerykański optymizm giełdowy dotarł nad Wisłę. Polskim aktywom pomogło zaproponowanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudy złagodzenia przepisów, w podpisanej przez niego w ubiegły poniedziałek, kontrowersyjnej ustawie o komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów (tzw. Lex Tusk). Pod wpływem tych czynników WIG20 zanotował najlepszą sesję w tym roku (+3,69%), a kurs EUR/PLN powrócił poniżej granicy 4,50 (min. 4,4878).   ● [Ropa]   Od rana drożeje ropa (brent: +1,87%) po tym jak wczoraj Arabia Saudyjska zapowiedziała zmniejszenie wydobycia tego surowca o dodatkowy milion baryłek dziennie.

Przed nami
Bogaty Kalendarz Eko zwiastuje ciekawy początek tygodnia na rynkach finansowych.   ● [€Z]   W ciągu najbliższych dwóch godzin ogłoszone zostaną finalne wartości majowych indeksów PMI dla sektora usług Francji, Niemiec, całej strefy euro, a także Hiszpanii oraz Włoch. Następnie poznamy dane z Eurolandu nt. nastrojów inwestorów w czerwcu (indeks Sentix) oraz inflacji PPI w kwietniu.   ● [USA]   W drugiej części dnia zainteresowanie inwestorów przeniesie się do USA, gdzie zaplanowano publikację wskaźników PMI, ISM dla amerykańskiego sektora usług w maju oraz ogłoszenie danych nt. zamówień w przemyśle w kwietniu. Lepsze wyniki z Eurolandu poprawią pozycję startową euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0780) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4700, USD/PLN: 4,1500), a wyższe ze Stanów postawią w korzystniejszym świetle dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0660; punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 4,3000).   ● [Eko- tydzień]   Jeżeli chodzi o agendę na kolejne dni to już jutro poznamy decyzję krajowej Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp NBP (rynek oczekuje utrzymania ich bez zmian), w środę bilans handlu zagranicznego USA, w czwartek amerykański raport jobless claims, a w piątek inflację z Chin (CPI i PPI). 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.