Dzień funta

 (środa, 14-06, 8:50)


USA: w maju inflacja CPI osiągnęła najniższy poziom od marca 2021.
Rynek Pracy w UK: w kwietniu stopa bezrobocia niespodziewanie spadła, a dynamika wynagrodzeń nieoczekiwanie wzrosła.
NBP: w kwietniu odnotowano nadspodziewany spadek salda na polskim rachunku bieżącym.
Niemcy: w czerwcu nastroje ekonomiczne uległy zaskakującej poprawie.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz decyzja FOMC ws. stóp procentowych Fed.

Za nami
W oczekiwaniu na wczorajsze dane o amerykańskiej inflacji CPI, złoty oddał większość zysków wypracowanych w ostatnich dniach.   ● [UK]   PLNowi oraz innym walutom regionu CEE zaszkodziły również informacje z brytyjskiego rynku pracy o zaskakującym spadku stopy bezrobocia oraz o nieoczekiwanym wzroście dynamiki wynagrodzeń w kwietniu. Te wiadomości sprawiły, że rynek terminowy zaczął wyceniać z 50% prawdopodobieństwem, że Bank Anglii podniesie docelowo stopy procentowe BoE aż do 6% (wobec 4,5% obecnie). Taka percepcja premiowała funta szterlinga (GBP/USD max. 1,2625, GBP/PLN max. 5,2512), który był wczoraj najbardziej rozchwytywaną walutą w G10.   ● [NBP]   Lokalnym obciążeniem dla naszego pieniądza (EUR/PLN max. 4,4898, USD/PLN max. 4,1666) stały się dane NBP o bilansie płatniczym Polski, które pokazały, że w kwietniu odnotowano znaczny spadek salda na polskim rachunku bieżącym (359 mln EUR vs prognoza 1500 mln EUR; poprzednio 1643 mln EUR).   ● [ZEW]   Zwyżce kursu EUR/PLN sprzyjał pro-eurowy wynik indeksu ZEW z Niemiec, który niespodziewanie pokazał poprawę nastrojów ekonomicznych za Odrą (-8,5 pkt vs prognoza -12,5 pkt; poprzednio -10,7 pkt).   ● [CPI USA]   Straty złotego limitowała najniższa od marca 2021 inflacja CPI w USA (4% r/r vs prognoza 4,1% poprzednio 4,9%), która zwiększyła szansę (z 81,5% do 93,1% wg narzędzia FedWatch) na pauzę w podwyżkach stóp Fed na kończącym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniu FOMC (więcej na ten temat w części Przed nami). Pod wpływem tej publikacji kurs EUR/USD pokonał barierę 1,08 (max. 1,0824), a indeksy giełdowe S&P 500 i Nasdaq zameldowały się na najwyższych poziomach od trzynastu miesięcy.

Przed nami
   
● [Fed]   Dziś wszyscy inwestorzy i ekonomiści kierują swoją uwagę na wydarzenia w Waszyngtonie, gdzie o godzinie 20:00 amerykański bank centralny ogłosi decyzję ws. poziomu stóp funduszy federalnych. Wobec spadku inflacji w USA rynek oczekuje wstrzymania cyklu podwyżek, co może zaszkodzić dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,0830) oraz sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,1000). W przypadku jastrzębiej niespodzianki i podniesienia stóp Fed zielona waluta odskoczy swoim konkurentom (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0730), zostawiając ich w tyle oraz złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000). Inwestorzy czekający na droższego dolara mogą także upatrywać swojej szansy w ewentualnie wyższych projekcjach stóp Fed oraz w możliwej jastrzębiej konferencji prezesa Powella.   ● [Makro]   Mimo największego ciężaru gatunkowego decyzji FOMC nie można zapominać o nowych danych makro. O godzinie 11:00 Eurostat poda kwietniowy wynik produkcji przemysłowej w strefie euro, a o 14:30 amerykański Departament Handlu poinformuje jak kształtowały się ceny producentów (PPI) w maju. Gracze z rynku naftowego czekają dodatkowo na ogłoszenie raportu EIA nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw za oceanem. Ich wzrost może zwiększyć presję na spadek cen czarnego złota.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.