Oczekiwania na przeczekanie

 (wtorek, 13-06, 8:50)


 Kurs USD/PLN osiągnął najniższy poziom od 25 lutego 2022.

 Tyrowicz (RPP): jakiekolwiek dyskusje na temat obniżki stóp NBP są przedwczesne.
 Ropa Brent jest najtańsza od grudnia 2021.
 Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy Polski oraz inflacja CPI w USA. 

Za nami
W poniedziałek inwestorzy pozostawali w trybie „kupuj złotego”, dzięki czemu kursy EUR/PLN i USD/PLN zbliżyły się do punktów wsparcia 4,4300 (min. 4,4307) i 4,1000 (min. 4,1074 tj. najniżej od 25 lutego 2022).   ● [RPP]   Popyt na nasz pieniądz podkręciła opinia Joanny Tyrowicz z RPP, wg której „jakiekolwiek dyskusje na temat obniżki stóp NBP są przedwczesne i obniżają skuteczność transmisji polityki pieniężnej". Dodała też, że preferowany przez nią poziom stopy referencyjnej to 7,75-8% (wobec 6,75% obecnie).   ● [USD, Wall Street]   Nasza waluta korzystała także dalej na awersji inwestorów do konkurencyjnego dolara przed jutrzejszą publikacją danych o inflacji CPI w USA oraz przed środową decyzją FOMC ws. stóp Fed (więcej na ten temat w części Przed nami). Na ten moment rynek terminowy wycenia z 81,5% prawdopodobieństwem, że amerykański bank centralny zrobi pauzę w podwyżkach. Taki scenariusz dyskontowali wczoraj gracze z Wall Street, przez co indeks S&P 500 zamknął się na najwyższym poziomie od 13 miesięcy.   ● [Ropa]   Wczoraj traciły także petro-waluty (np. korona norweska i dolar kanadyjski), którym zaszkodziły topniejące ceny ropy. Z powodu obaw przed spadkiem popytu w Chinach oraz rosnącej podaży z Rosji benchmark Brent osiągnął najniższą wartość od grudnia 2021.   ● [TRY]   Kolejny trudny dzień ma za sobą turecka lira. Kurs USD/TRY utrzymał się blisko historycznie najwyższego poziomu po tym jak analitycy banku JPMorgan poinformowali, że spodziewają się gwałtownego wzrostu stóp procentowych TCMB oraz recesji w drugim półroczu. 

Przed nami
   
[CPI USA]   Dziś poznamy arcyważne dane o amerykańskiej inflacji CPI, które mogą przesądzić o jutrzejszej decyzji FOMC ws. stóp procentowych w USA. Jej prognozowany spadek (z 4,9% r/r do 4,1%) może być koronnym argumentem dla Fed za wstrzymaniem podwyżek, co byłoby negatywne dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0800) oraz pozytywne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,4300, USD/PLN: 4,1000). Natomiast wzrost dynamiki cen poprawiłby pozycje jastrzębi w FOMC przed dyskusją i głosowaniem ws. kolejnej podwyżki, co postawiłoby w lepszym świetle zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0700), a w gorszym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5000, USD/PLN: 4,2000) i jego sprzymierzeńców.   ● [NBP]   Lokalnym wyzwaniem makroekonomicznym dla PLNa będą dane Narodowego Banku Polskiego o bilansie płatniczym naszego kraju w kwietniu. Analitycy spodziewają się niekorzystnego spadku salda na rachunku bieżącym w kwietniu (z 1643 mln EUR do 1500 mln EUR).   ● [ZEW]   Pod kątem wyceny polskiej waluty warto także śledzić ogłoszenie indeksu nastrojów ekonomicznych w Niemczech, czyli u naszego największego partnera handlowego. Wobec ostatnich rozczarowujących wyników z niemieckiego przemysłu w kwietniu i wzrostu obaw, że gospodarka pozostanie w recesji w II kwartale, rynek oczekuje spadku wskaźnika ZEW z -10,7 pkt w maju do -12,5 pkt w czerwcu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.